Tang Hanedanlığı döneminde harem ve kadın kavramı
Women and harem in Tang Dynasty
  1. Tez No: 407343
  2. Yazar: MUKADDES CİHANYANDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Tarih, Eastern Linguistics and Literature, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Çin Tarihi boyunca harem sistemi her dönemde birbirinden farklıdır. Kadının toplumdaki temel yeri kız evlat, eş ve anne olmak olmuştur. Ataerkil toplumda kadının statüsü düşüktür ve kadın itaatkârdı. Tang hanedanlığı, feodal toplum boyunca en büyük ve parlak dönemlerden biridir. Kadının, saraydaki ve toplumdaki yeri Tang Hanedanlığı döneminde diğer dönemlere göre oldukça açık ve farklıdır. Bu dönemde, sarayda, kadın yönetimde etkili olmuştur ve bunun en iyi örneği İmparatoriçe Wu Zetian'dir. Orta Asya uluslarının etkisi bu dönemde oldukça fazladır. Bu çalışmada, Çin tarihinde, Tang dönemi öncesinde ve özellikle Tang Döneminde kadının sarayda ve toplumdaki yeri ve yönetimdeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout Chinese history, system of Chinese chambers of empress and imperial concubines has been different from each period of dynasty. women took a place in society as being daughters, wives and mother. The status of women in a patriarchal society was low and women were submissive in this period. Tang Dynasty is a one of period of great prosperity during China Feodal age. The status of women is quite opened and distinctive in society and in the Chinese imperial palace that compared to other periods of dynasties. In this period, women take a part in political affairs of the imperial palace that Empress Wu Zetian is the best exemplary of empress. The impact of the Central Asian nation is very much during this period. In this study, in history of China, we research at the role of women in imperial palace and in society, and effects on political affairs before Tang and in this period of Tang Dynasty.