İki Dünya Savaşı arasında Çorum ve çevresinde iz bırakanlar
Importent people that leave their marks in Çorum and in its environce in between the two World Wars
- Tez No: 407351
- Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ SÜSLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 392
Özet
Çorum, 1918-1939 yılları arasında öncelikle tüm Anadolu'da olduğu gibi Milli Mücadele'nin başarı ile sonuçlanması için canla başla savaşmış, hem cepheye gönderdiği asker desteği, hem de sağladığı lojistik destek ile dikkat çekmiştir. Ayrıca Çorum, çevresinde gelişen ve TBMM'ye karşı çıkan ayaklanmalara direnerek bir anlamda bu ayaklanmaların Milli Mücadele'nin merkezi olan Ankara'ya ulaşmasını engellemiştir. Kazanılan zaferin haklı gururunu yaşayan Çorum, Cumhuriyetin ilanından itibaren yeni rejimin ve gerçekleştirilen İnkılâpların getirdiği yeniliklere uyum sağlamaya çalışmış ve ülkede başlayan siyasal, kültürel ve de yapısal inşanın önemli bir parçası olmuştur. Bu inşanın gerçekleşmesinde ise Çorum'da görevlendirilen devlet memurları ve Çorumluların iş birliği ile birlikte çalışmasının payı büyük olmuştur. Bu kişilerin hayat karşı tutumları karakterleri, bölgenin çehresinde yansımıştır. Çorum, İki Dünya Savaşı arasında Türkiye ile birlikte bütün gelişim aşamalarını yaşamış, bu aşamaların getirdiği sorunlarla daha çok bölgesel imkânlarını kullanarak baş etmeyi başarmış, gelişimin getirdiği çağdaşlaşmayı da günümüzde dahi şehrin hatırasında tazeliğini koruyan kişilerin, iz bırakanların vatanperver çalışmaları ile gerçekleştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Çorum fought with heart and soul for reaching success in National Struggle between the years of 1918 - 1939 as was in whole Anatolia. It attracted notice with both soldier support sent to front line and logistic support it provided. Furthermore, Çorum resisted against the rebellions occurred in its surrounding and objected to TBMM (Turkish Grand Naional Assembly) and thus, in a sense it prevented these rebellions to reach Ankara, which is center of National Struggle. Having justified proud of the victory won, Çorum tried to orientate with the innovations coming with the revolutions carried out and new regime as of the proclamation of Republic and became a significant part of political, cultural and structural construction taking place in the country. The main share of the actualization of this construction was that cooperation between officers assigned and the people of Çorum. Attitudes and characters of these people against life were reflected on the appearance of the region. Çorum faced all development phases together with Turkey in II World War; succeeded in coping with the problems arising from these phases by using regional opportunities and actualized modernization coming by the developments with patriotic works of the people maintaining its freshness in the memory of the city even today.