İnterseks çocuklara yönelik tıbbi müdahale sorunu bağlamında toplumsal cinsiyet ve beden
Gender and body in the context of medical management of intersexed children
- Tez No: 407352
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu tez çalışmasında interseks çocuklara yönelik tıbbi müdahale sorununun insan hakları ve toplumsal cinsiyet bağlamında tartışılması amaçlanmıştır. Çalışmada müdahale pratiklerinin ortaya çıktığı tarihsel süreç ve bu pratiklere ilişkin güncel tartışmalar insan ve toplumsal cinsiyet ilişkisinin içerdiği iktidar ilişkileri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Aynı zamanda çalışmada insan ve toplumsal cinsiyet ilişkisinin normatif niteliği eleştirel bir analizden geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is aimed to discuss medical management of intersex children in the context of human rights and gender. Historical process by which medical management practices are created and contemporary discussions concerning medical practices are evaluated in the framework of power relations contained in the relationship between human and gender. Normative character of the relationship between human and gender is also discussed in this study.