İç mekanda prefabrikasyon ve günümüz prefabrik iç mekan ürünlerine yönelik bir inceleme
Prefabrication in interiors and a review towards today's prefabricated interior product
- Tez No: 407377
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, iç mekanda prefabrikasyonun tarihsel gelişimini ve günümüz prefabrik teknolojisi ile üretilen ürün ve mekan ilişkisini anlamaya yönelik olarak hazırlanmıştır. Temelde prefabrik yapıların ilk ortaya çıkışından bugüne kadarki süreçte mimari ve iç mimari olarak gelişimleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın konusunu, amacını ve yöntemini tanımlayan ilk bölümden sonraki bölümde, öncelikle prefabrikasyonun etimolojik kökeninden başlayarak tanımı ve prefabrik yapıların öne çıkan özellikleri ile sınıflandırmaları yapılmıştır. Prefabrik yapıların yapısal, ağırlık ve malzeme yönünden sınıflandırmaları yapılıp, alt başlıkları ile açıklanmıştır.Çalışmanın bir sonraki bölümünde tarihsel süreç içerisinde prefabrik yapılar hakkında genel bilgilendirme yapılmıştır.Prefabrikasyonun tarihi, ilk olarak ortaya çıkışı, modernizm öncesi, modernizm sonrası ve Türkiye'deki gelişimi olmak üzere 4 başlık altında incelenmiştir.Genel tarihsel süreci, prefabrikasyonun mekansal açıdan incelemesi izlemektedir. Burada modül ve ünite kavramlarının tanımları yapılmış, bu kavramlar doğrultusunda ulusal veya uluslararası yarışmalarda başarı kazanmış veya bazı özel durumlar için tasarlanmış olan prefabrik yapılar veya ürünler analiz edilmiştir. Ürünlerin tasarım, teknoloji ve mekan oluşturma yetenekleri açısından değerlendirmeleri yapılmıştır. Buradan yola çıkılarak günümüz prefabrik iç mekan ürün ve uygulamalarının geldiği nokta tanımlanmaya çalışılmış, yapı sektörüne katkı ve yararları konusunda savunulan fikrin ürünler üzerinden sağlaması yapılmıştır. Mekan, ürün ve bunların birbirleri ile olan ilişkileri bağlamında prefabrikasyonun gelecekte bulunacakları yere dair önermeler yapılmaya çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler İç Mimarlık, İç Mekan, Prefabrik, Prefabrikasyon, Prefabrik İç Mekan, Ünite, Modül
Özet (Çeviri)
This study is prepared in order to understand of the historical development of prefabrication in interiors and the relationship between spaces and products manufactured by contemporary prefabrication technology. Basically, the architectural and interior developments of prefabricated buildings are examined in the process from the first emergence of the technology to today. In the chapter following the first one which describes the subject, method and purpose of the study, the definition of prefabrication starting from its etymological origin and its classifications made by salient attributes of prefabricated structures is clarified. The classifications of prefabricated structures are made in terms of construction types, weight and materials and explained under subtitles in detail. In the next section of the study, general information about prefabricated buildings in the historical process is reviewed. The history of prefabrication is examined under four main headings; the first appearance of prefabrication, before modernism, after modernism and its development in Turkey. This historical process is followed by the examination of prefabrication in the basis of spatial analysis. In this part, the concept of module and unit are described; in accordance with these definitions, products or prefabricated spaces whether they were designed for some special occasions or gained success in national or international competitions are analyzed. Products are assessed in terms of their design, technology and ability to generate space. Based on this assessment, the current state of contemporary prefabricated interior products and applications is tried to be identified, and the supported ideas about their contributions to the construction industry are consolidated through these products. In the context of space, product and their relations with each other, the suggestions regarding the future position of prefabrication are tried to put forward. Key Words Interior Architecture, Interior, Prefabrication, Prefabricated Interior, Module, Unit