Eğitim amaçlı e-kitaplarda tasarım sorunları: Türkçe öğrenimi için bir e-kitap uygulaması
Design issues in educational e-books: Design e-book for foreign students
  1. Tez No: 407376
  2. Yazar: NESHAT FARROKHİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERDAR PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Birçok alanda, eğitim-öğretimin önemli araçlarından biri ortak bir biçimde kullanılan bilgisayar teknolojisidir. E-öğrenme, konuların öğretiminden, internette bilgi edinme kolaylığına kadar bir çok imkan sağlayan günümüzün önemli eğitim araçlarından biri olarak değerlendirilmektedir. E-öğrenme kullanımı, okul öncesi dönemden yetişkin eğitimine kadar okul içi ve okul dışı etkinlikleri kapsamaktadır. E-kitap, bilgisayarda bazı yazılımlar vasıtasıyla görüntü, ses ve müzik faktörlerinin kullanılarak tasarlandığı kitaplardır. Elektronik ortamda tasarlanan bu materyallerde illüstrasyon içinde ele alınan kavramlar, duygular, sayılar, şekiller ve objeler üst düzey bir güdülenme ile öğretilebilir. E-kitaplar, ilgi ve algılarının yüksek düzeyde olduğu bir zaman dilimini kapsayan öğrencilerin düşünme becerisinin gelişimine katkıda bulunabilir, konuları daha hızlı ve kolay öğrenmelerine yardımcı olabilir. E-kitabın eğitimde yararlı bir biçimde kullanılabilmesi amacıyla, görsel ve işitsel faktörlerin asıl bir yaklaşımla bir araya getirildiği, eğitsel niteliği yüksek materyallerin tasarlanmasına ihtiyaç duyulmaktadır.“Eğitim Amaçlı E-kitaplar”başlığı bu çalışmada, elektronik kitap hakkında bilgi verilecek, elektronik kitapların eğitim amacıyla kullanılması ve nitelikli ürünlerin nasıl olması gerektiği konusunda bazı önerilerde bulunulacaktır. Bunun nedeni nitelikli materyallerin eksikliğidir. Çalışmanın birinci bölümünde, elektronik çağda öğrenme ile ilgili tanımlar aktarılmaktadır. Öğrenme yönetim sistemleri, öğrenme nesneleri E-öğrenme altyapısını oluşturan kavramlar ve e-öğrenmenin yapısı, türleri, avantajları, dezavantajları, sınırlılıkları gibi temel bilgiler de bu bölümde açıklanmaktadır. İkinci bölümde ise elektronik ders kitapları incelenmektedir, tüm üretilen e-kitap kullanımında kısa tarihsel bir bakış sunulmaktadır. Konuyla ilgili kuramsal bilgiler, sınırlılıklar, olumlu ve olumsuz yönleriyle aktarılmıştır. Ayrıca bu bölümde çeşitli e-öğrenme uygulamalarından değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde çoklu ortam tanımı, tasarımı ve farklı tasarım ilkeleri incelenmiştir. Ayrıca bu bölümün son kısmında çoklu ortam ve öğrenme araştırılmaktadır. Dördüncü bölümde uygulama çalışmasına yer verilmektedir. Bu uygulamada ilk seri olan A1 kitabı için bir e-kitap uygulaması yapılmıştır. Tasarım süreci ve uygulama aşamaları birlikte değerlendirilmiştir. Anahtar Sözcükler Öğrenme, E-Öğrenme, Çoklu Ortam Tasarımı, Çoklu Ortam Öğrenme Bilişsel Kuramı.
Özet (Çeviri)
Computer technology, is an important tool for education that used concurringly. E-learning, is considered as one of the most important educational tools which provided from teaching subjects to the convenience of obtaining information on the internet. The use of E-learning contains intramural and extramural activities from pre-school to adult education. E-books are the books that designed with computer software by using visuals sound and musical factors. In this material that created in electronic media the concepts, emotions, numbers and shapes that handled in illustration can be taught by high level motivation. E-books can make contribution to thinking skills of students covering the time period of the interest and the perception that which is high level. It can help to learn the subjects much quick and easily. In order to be used in a useful way of education of e-book is needed to highly have educational qualificated materials that designed with the visual and the audio factors that united together with the main attitude. In this study title of educational e-books, will inform about e-book and make proposals how qualified products need to be the reason for this is the lack of qualified materials. In the first chapter of study definitions related to learning has been conveyed. Learning management systems, learning objects, e-learning concepts that constitute the infrastructure, advantages-disadvantages of E-learning types and some fundamentals as limitedness are explained in this chapter. In second chapter electronic textbooks are being examined. Utilization of all produced e-books presented in historical perspective. Related information about the theoretical limitations and is conveyed with the positive and negative aspects. Besides, in this section application of e-learning has been mentioned. In the third chapter definition of multimedia, design of multimedia and different design principles has examined also multimedia and learning examined in last part of this chapter. The fourth chapter includes application study. For the name off e-book application“Turkish for Foreigner”has chosen. The e-book consists of three series. E-book of the first book (A1) has been designed. In this application stages of an e-book, developed for all people who wants to learn Turkish are conveyed and information given about how it is designed. Design process and application stages are evaluated together.