3-piridiletil-6-açil-2-benzoksazolinon türevlerinin analjezik ve antiinflamatuvar aktivitelerinin araştırılması
  1. Tez No: 40741
  2. Yazar: BANU CAHİDE TEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RÜMEYSA DEMİRDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
IV.2 ÖZET Bu tez çalışmasında, 3-piridiletil-6-açil-2-benzoksazolinon yapısında sentezlenmiş 12 yeni bileşiği; analjezik, antiinflamatuvar etkinlikleri ve gastrik ülser oluşturma etkileri yönünden incelenmesi amaçlanmıştır. Sentezi yapılan bileşiklerin fiziksel özellikleri saptanmış, ince tabaka kromatografisinde Rf değerleri ve UV absorpsiyon özellikleri belirlenmiş; ÎR B-NMR spektrumlan ve elementer analizleri ile yapılan kanıtlanmıştır. Çalışmamızın ilk aşamasında, modifîye Koster testi ile 100 mg/kg oral dozda bileşiklerin analjezik aktiviteleri taranmıştır. Koster testi sonucunda l ve 3. maddeler aspirine kıyasla anlamlı inhibisyon oluşturmuştur (pO.Ol). Daha sonra karageninle oluşturulan pençe ödem testi ile bileşiklerin antiinflamatuvar etkinliklerine bakılmış, oral 100 mg/kg dozda verildiğinde sadece 3, 4, 5 ve 6. maddelerin indometasine kıyasla anlamlı inhibisyon gösterdiği saptanmıştır (pO.Ol). Sabit sıcaklıktaki Höt Plate testi sonuçlan ise 100 mg/kg oral dozda ilk 5 maddenin, ve 7 ve 10. maddelerin morfine göre anlamlı şekilde yüksek analjezik aktivite gösterdiği görülmüştür (pO.Ol). Bileşiklerin ED50 değerleri Litchfield- Wİlcoxon yöntemine göre hesaplanmıştır. Maddeler indometasine kıyasla çok düşük gastrik ülser yapıcı etki göstermişlerdir. 37Sonuç olarak, santral etkisi olmayan, gastrik ülser yapıcı etkisi düşük ve antiinflamatuvar etkisi yüksek olan tek maddenin 6 no.lu bileşik olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV.3 SUMMARY The aim of the thesis was to determine the analgesic, antiinflammatory ac tivities and to assess the gastric lesions (if any) of the 12 new 3-pyridyl-6-acyl-2- benzoxazolinones synthesized. Physical properties, Rf values in TLC and UV absorption data of the com pounds have been determined and their chemical structures have been eluci dated by IR, XH-NMR spectrums and elementary analysis. In the first phase of our investigation the analgesic activities of the com pounds were screened by modified Koster's test. Inhibition of acetic acid in duced stretchings by compounds 1 and 3 at 100 mg/kg dose were significant (pO.01) when compared to aspirin. Carrageenin paw edema test results revealed that compounds 3, 4, 5 and 6 at 100 mg/kg dose significantly inhibited edma compared to indomethacin (pO.01).