Tamamlayıcı ölçme ve değerlendirme gelişim programının coğrafya öğretmen adaylarının yeterlik algısı ve bilgi düzeyine etkisi
The effects of complement measurement and evaluation development program on qualification perception and data level of geography teacher candidates
  1. Tez No: 407539
  2. Yazar: CENNET PAMUKCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN PINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Araştırmanın amacı, Tamamlayıcı Ölçme ve Değerlendirme Gelişim Programının (TÖDGP) coğrafya öğretmen adaylarının yeterlik algısı ve bilgi düzeyi üzerine etkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2013-2014 öğretim yılı Necmettin Erbakan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Coğrafya Öğretmenliği dördüncü sınıfta öğrenim gören 36 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada karma model kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutu, öntest-son test kontrol gruplu deneysel desen ile nitel boyutu yarı yapılandırılmış görüşme formu ve günlüklerle yürütülmüştür. Deney ve kontrol grubundaki adaylara ön test olarak Tamamlayıcı Ölçme ve Değerlendirme Başarı Testi (TÖDBT), Tamamlayıcı Ölçme ve Değerlendirme Aracını Seçme Yeterlik Algısı Ölçeği (TÖDASYAÖ), Tamamlayıcı Ölçme ve Değerlendirme Aracını Uygulama Yeterlik Algısı Ölçeği (TÖDAUYAÖ) ve Tamamlayıcı Ölçme ve Değerlendirme Aracını Değerlendirme Yeterlik Algısı Ölçeği (TÖDADYAÖ) uygulanmıştır. Daha sonra deney grubuna sekiz oturumluk TÖDGP uygulanmıştır. TÖDGP sonunda deney ve kontrol gruplarına TÖDBT, TÖDASYAÖ, TÖDAUYAÖ, TÖDADYAÖ son test olarak uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen nicel veriler SPSS 14.00 programıyla, nitel veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, öğretmen adaylarının tamamlayıcı ölçme-değerlendirme bilgi düzeyi ve yeterlik algısı üzerinde TÖDGP'nın olumlu yönde etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of Complementary Measurementand Evaluation Development Programme on competency perceptionand data level of geography teacher candidates. Population of the study consists of 36 teacher candidates who were fourth graders at Education Faculty of Geography Teaching Department of Necmettin Erbakan University in academic year of 2013-2014. Co-education model wasusedin the study.In the study, pre-test/post-test control group experimental design was used for quantitative data, semi-structure dinter view and daily forms were used to gather qualitative data. Complementary Measurementand Evaluation Achievement Test (CMEAT),Complementary Measurementand Evaluation Instrument Selection Competency Scale (CMEISCS), Complementary Measurementand Evaluation Instrument Application Competency Scale (CMEIACS) and Complementary Measurementand Evaluation Instrument Assesment Competency Scale (CMEIACS) were applied as pro-test to control and experiment group. After, eight seance CMEDP was applied to experimental group. At the end of the CMEDP, CMEAT, CMEISCS, CMEIACS and CMEIACS applied as post-test to experimental and control groups. Quantitative data which was taken from study; was analysed by SPSS 14.00 Programme, the descriptive analysis method was used to analyse the qualitive data from study.