Davranışsal finans açısından yatırımcı davranışlarının incelenmesi: Tokat ili örneği
Investigation of investor behavior in terms of behavioral fi̇nance: The case of Tokat
- Tez No: 407592
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SERDAR KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Etkin Piyasalar Hipotezine göre; insanlar tamamen mantıklıdır. Ama son zamanlarda yapılan çalışmalarda insanların mantıklı davranmadıklarını gösteren bulgular ampirik çalışmalarla literatürde yerini almıştır. Bu nedenle finansal piyasalarda işlem yapan bireysel yatırımcıların pekte mantıklı davranmadıkları söylenebilir. Çevresel faktörler, psikolojik faktörler ve sosyolojik faktörler bireysel yatırımcının kararında etkili olabilmektedir. Bu çalışmada Tokat ilindeki bireysel yatırımcıların yatırım kararı verme süreçlerinde etkili olan faktörlerin davranışsal finans yaklaşımıyla ele alınması amaçlanmıştır. Çalışmamızda kullandığımız veri anket yöntemiyle toplandı. Kullandığımız ankette literatürdeki ölçeklerden yararlanarak sorular oluşturuldu ve Tokat ilinde ikamet eden bireysel işçi ve memur çalışanlar üzerine uygulandı. Uygulanan anket verileri istatistiksel analize tabi tutulduğunda, katılımcıların yatırım risk faktöründen etkilendikleri ve cinsiyete göre yatırım amaçlarında farklılık gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
According to Efficient-market hypothesis ; people are completely logical.. But recently people who don't behave logically have taken place in the empirical literature in financial study evidence of people do not behave for the financial decision logically have taken place in the empirical literature. Therefore, It can be said that individual investors who is taken place in financial markets isnt so logical. Environmental factors, psychological factors and social factors may also influence the decisions of individual investors. This thesis study aiming to examine of the factors on individual investor in Tokat decision making process in terms of behavioral finance tendencies. Data was collected through questionnaire method used in our study. We used information about measures used in other surveys in the literature to create our data. And We applied this data on individual investors who are workers and civil servants. According to data; risk and investment objective has been found to be important factors for individual investors