Rize ilinde ortaokul ve liselerarası yarışmalara katılan öğrencilerin sınav ve müsabaka öncesi kaygı düzeylerinin araştırılması
The investigation of the anxiety level of the students prior to exams and competitions participating to the contests for secondary and high schools in ri̇ze province
- Tez No: 407699
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KALKAVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı Rize'de ortaokul ve liselerarası yarışmalara katılan öğrencilerin sınav ve müsabaka öncesi kaygı düzeylerinin araştırılmasıdır. Çalışmada müsabaka ve sınav kaygısının cinsiyet, devam edilen okul türü ve spor dalı değişkenlerine göre farklılıkları incelenmiştir. Çalışma evrenini 2014-2015 eğitim öğretim yılında Rize İlinde Ortaokul ve Liseler arasında yapılan yarışmalara katılan öğrenciler, örneklemini ise Ortaokul ve Liseler arasında yapılan Hentbol, Basketbol, Voleybol ve Futsal dallarında yarışmalara katılan öğrenciler oluşturmaktadır. Çalışmada toplam 709 öğrenci üzerinde anket uygulaması yapılmıştır. Çalışmada öncelikli olarak İl ve ilçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve okullara yazılı olarak müracaat edilmiş ve çalışmanın amacıyla ilgili bilgi verilmiştir. Gerekli izinler alınarak ilgili okullarda sınav ve müsabaka öncesinde anket uygulanmıştır. Araştırmada yer alan öğrencilerin kaygı düzeylerini belirlemek için Spielberger'in geliştirdiği durumluk kaygı envanteri kullanılmıştır. Ayrıca envantere deneklerin bazı kişisel bilgilerini içeren sorular eklenmiştir. Verilerin derlenip düzenlenmesi ve grafiklerin çiziminde Windows için MS Excel (Ofis 2013), istatistik testlerde Windows için SPSS (sürüm 21) ve yazımda Windows için MS Word (Ofis 2013) paket programları kullanılmıştır. Elde edilen verilere öncelikle normallik testlerinden Kolmogrov-Smirnov (K-S) testi ve Shapiro-Wilk testi uygulanmıştır. Verilerin normal dağılıma sahip olmaması nedeniyle non-parametrik testler olan Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis testi uygulandı. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişkilerin derecesini ve yönünü incelemek amacıyla Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, okul türüne göre, cinsiyete göre ve spor dalına göre sporcu-öğrencilerin müsabaka öncesi kaygı puanları ve sınav öncesi kaygı puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the level of the anxiety of the students prior to exams and competitions participating to the competitions for high schools and secondary schools in Rize province. In the study, the variations of the competition and exam anxiety were analyzed with respect to gender, on-going school type and sport branch variables. The universe of the study is comprised of the students participated to the competitions for secondary and high schools of Rize while the sample consists of the students participate in the competitions of Handball, Basketball, Volleyball and Futsal branch in the 2014-2015 academic year. The survey was conducted on a total of 709 students. First of all, we applied to provincial and district national education directorates in writing and gave information about the purpose of the study. The surveys were conducted prior to exams and competitions in the schools. Spielberger's State Anxiety Inventory was used in order to determine the level of the students' anxiety. In addition, some questions regarding personal information were added to the inventory. MS Excel for Windows was utilized for organizing the data and for drawing graphics while SPSS for Windows (version 21) was used for statistical tests and MS Word 2013 for writing purposes. Normality tests of Kolmogorov-Smirnov (K-S) test and Shapiro-Wilk test were primarily executed for statistical analysis of the obtained data. As the dataset does not have a normal distribution, the non-parametric tests of Mann-Whitney U test and Kruskal-Wallis test were performed. Besides, Pearson correlation analysis was applied so as to determine the degree and direction of the relations between the variables. According to the results, it is observed that the difference between pre-exam and pre-competition anxiety scores of the players-students with respect to school type, gender and sport branch was not significant.