Ortaokul matematik öğretiminde somut materyal kullanımı: Hizmet içi eğitimden yansımalar
Teaching mathematics with concrete materials: Reflection of inservice education
  1. Tez No: 588923
  2. Yazar: MERYEM UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİMET PIRASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu çalışmada Somut Materyal (SM) kullanımına yönelik tasarlanan hizmet içi eğitim (HİE) kursunun ortaokul matematik öğretmenlerinin SM kullanımına ve SM kullanım sıklığına yönelik görüşlerinde meydana getirdiği değişimi belirlemek ve öğretmenlerin bu süreçte edindikleri bilgi ve becerileri tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmaya, Rize ilinde görev yapmakta olan dokuz ortaokul matematik öğretmeni katılmıştır. Öğretmenlere SM kullanımına yönelik görüşleri alındıktan sonra HİE kursu verilmiştir. Kursta öğretmenlere SM'yi derslerine nasıl entegre edeceklerine ilişkin çalışma yaprakları (ÇY) üzerinden örnek etkinlikler sunulmuştur. Devamında SM kullanımına yönelik görüşleri alınmış ve örnek etkinlikler tasarlamaları istenmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler, nitel yöntemler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre kurs bitiminde SM kullanımı ile ilgili görüşlerin olumlu yönde değiştiği ve SM kullanımının eğitim sürecine nasıl entegre edileceğinin tecrübe edildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the effect of in-service training given to middle school mathematics teachers, which is enriched with concrete material (CM) supported activities, on teachers' frequency of using materials, their opinions, knowledge and skills. Nine mathematics teachers working in the province of Rize, were included in this study. Teachers' opinions about the use of CM were taken and in-service training course was given to them. In the course, sample activities were presented to teachers through the worksheets regarding how to integrate CM into their lessons. Subsequently, teachers' opinions about the use of concrete materials were taken and they were asked to design sample activities. The data obtained from the research were analyzed by using qualitative methods. According to the findings of the research, it was determined that the teachers started to think more positively about the use of concrete materials at the end of the course. In addition, the teachers experienced how to integrate CM usage into the education process.