Phokaia'nın kuzeyinde Geç Roma Dönemi bir terra sigillata atölyesi
Late Roman Period terra sigillata workshop in northern of Phokaia
- Tez No: 407752
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
“Phokaia'nın Kuzeyinde Geç Roma Dönemi bir Terra Sigillata Atölyesi”adlı bu çalışmada, 2009-2011 yıllarında Phokaia İsmetpaşa Mahallesi 1056 Ada 13 Parselde yapılan kazı çalışmalarında ele geçen Geç Roma Dönemine ait terra sigillata atölyesi ve buna ait fırının malzemesi incelendi. Bu çalışmadaki amacımız, seramik formlarının belirlenmesi, tanıtılması ve değerlendirilmesidir. Tez kapsamındaki bu terra sigillata seramikler, İ.S. 4. yüzyıl sonlarından İ.S. 6. yüzyıl sonlarına kadar uzanan bir zaman dilimini kapsar. Bu alandaki III. yapı katında (Geç Roma Döneminde) büyük bir seramik atölyesinin varlığı kendini gösterir. Alandaki büyük su kuyusunun da bu dönemde içi doldurulur ve Kırmızı Astarlı Terra Sigillata fırınına dönüştürülür. Bu çalışmada toplam 217 adet Kırmızı Astarlı Terra Sigillata, 10 ayrı grup halinde incelendi. Bunların yanı sıra bezemeli amorf parçalar ve herhangi bir gruba ait olmayan parçalar iki ayrı grup olarak incelendi. Çeşitli büyüklükteki tabak ve kase formlarından oluşan her bir tip (Form 1-10) ve bezemeli parçalar için, J. W. Hayes'in sınıflandırması kullanıldı. Bu terra sigillatalar benzer sigillatalarla karşılaştırılarak ve buluntu seviyeleri göz önüne alınarak tarihlendirildi. Ayrıca her form, genel gelişim şemasında kronolojik bir süreç içerisinde ele alınarak değerlendirildi. Bu seramikler, Geç Roma Dönemi Phokaia üretimi terra sigillataların form, bezeme, kil ve astar özellikleri hakkında bilgiler veriyor. Aynı zamanda yerel üretimler bu dönemin moda formlarını ve bezemelerini de yansıtıyor.
Özet (Çeviri)
This study, named“Late Roman Period Terra Sigillata Workshop in Northern of Phokaia”examined the terra sigillata ware from this workshop and of its kiln belonging to the Late Roman Period found during the excavations between 2009-2011 in İsmetpaşa District Phokaia (Island No. 1056, Parcel No. 13). The aim of this study is to analyze, identify and introduce the forms of the ceramics. The terra sigillata ceramics within the scope of the thesis, spans the time between end of the 4th to end of the 7th century A.D. In the 3rd floor of building in this area (the Late Roman Period), the presence of a large ceramic workshops in the area shows itself. The large water wells in the area is filled during this period and converted into Red Slip Terra Sigillata ceramic kiln. In this study, total 217 pieces of Red Slip Terra Sigillata were examined in 10 different groups. These as well as decorated amorphous pieces and unclassified forms were examined in two separate groups. Consisting the various size of bowls and plates forms for every type (Form 1 to 10) and decorated pieces, we have watched J. W. Hayes classification. These terra sigillatas by comparing to the similar sigillatas and considering the level of founds was dated. In addition to every form, was evaluated and settled in its chronological span through general development schema. These ceramics gives the information about the Late Roman Period Phokaia production of form, decoration, clay and slip properties. At the same time as local productions of this period reflects the fashion forms and decorations.