Girişimcilik eğitiminin ilköğretim programlarına konulmasına yönelik model önerisi
A suggested model for integrate entrepreneurship education to primary school curriculum
  1. Tez No: 407768
  2. Yazar: BURCU UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Giderek artan bir değer olarak girişimcilik, ekonomik kalkınmanın ve yeniliğin yapıtaşı olarak görülmektedir. Girişimcilik becerilerinin küçük yaşlardan itibaren kazandırılmaya başlanması, gençlerin yeni işler kurma eğilimlerini güçlendirecektir. Bu araştırmada, ilköğretim düzeyinde girişimcilik derslerinin tasarlanıp, eğitim programlarına dâhil edilmesi ve böylece girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılmasına katkı sağlamak amaçlanmıştır. Bundan dolayı, girişimcilik eğitimini ilköğretim programlarında uygulayan ülkeler ve çocuk girişimciliği üzerine yazılmış kitaplar incelenerek karşılaştırmalar yapılmıştır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması desenine göre desenlenmiştir. Almanya, Avusturya, Fransa, Finlandiya ilköğretim girişimcilik eğitimleri bütüncül çoklu durum desenine uygun olarak incelenmiş, Türkiye'deki eksik uygulamalar tespit edilerek Türkiye için bir model önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a gradually increasing value entrepreneurship, it has been seen like a building block of economic development and innovation. Starting to acquire entrepreneurial skills from an early age, it will strengthen the trend of young people setting up new businesses. In this research, primary level entrepreneurship courses are designed and integrated in the primary school curriculum, and thus, it aimed to contribute to the promotion of entrepreneurial culture. For this reason, countries which are implementing entrepreneurship education in the primary school curriculum and examining children's book on entrepreneurship comparisons were made. This research is qualitative research study, which includes case study. Primary and elementary entrepreneurship education of Germany, Austria, France and Finland were examined according to total multi case study, so some inadequate applications in Turkey have been identified and a model for Turkey has been suggested.