KOBİ'lerin banka tercihini etkileyen kriterlerin AHP yöntemi ile belirlenmesi
Determining criteria affecting sme's bank choice with analytic hierarchy process (AHP) method
- Tez No: 407775
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENAY LEZKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
İnsanlar günlük yaşamlarında birçok konuda karar verme durumu ile karşı karşıya kalırlar. Günlük yaşantımızda verdiğimiz kararların bir kısmı çok basit yapıda olurken bir kısmı ise üzerinde ayrıntılı düşünmeyi gerektirecek derecede karmaşık yapıda olurlar. İşletmeler açısından bakıldığında ise karar verme sürecinin uygulanması ve bu süreç sonunda bir kararın elde edilmesi önemli ve zaman harcanması gereken faaliyetlerdir. İşletmeler çoğu zaman birbiriyle çelişen birden fazla kriter yada amaca yönelik karar verme durumlarıyla karşı karşıya kalırlar. Böylesi durumlarda farklı karar verme yaklaşımları içinden çok kriterli karar verme yöntemleri olarak sınıflandırılan yöntemlerden yararlanılır. Çok kriterli karar verme yöntemleri, birden fazla kriterin değerlendirilmesini gerektiren karar problemlerinde, karar problemine ilişkin verileri iyi bir biçimde analiz edebilme ayrıca nitel ve nicel yöntemleri birlikte değerlendirebilme olanağı vermektedir. Kısaca KOBİ olarak ifade edilen Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de giderek artan bir öneme sahiptir. Ekonomi içerisinde sayıca önemli yer tutmaları, tüketicilere son ürün, büyük işletmelere ara ürün üretmeleri, önemli bir istihdam alanı oluşturmalarından dolayı ekonomilerin temel yapı taşlarından biridir. Ekonomide böylesi bir öneme sahip olan KOBİ'ler, gerek kuruluş gerekse büyüme aşamalarında birçok sorunla karşı karşıya kalırlar. Bu sorunlarının temelinde ise finansman sorunları yer almaktadır. Finansman sorunlarının çözümünde KOBİ'lerin en önemli başvuru noktaları bankalardır. Bu nedenle çalışma kapsamında KOBİ'lerin banka tercihlerinde etkili olan kriterlerin neler olduğu ve bu kriterlerin önem dereceleri çok kriterli karar verme yöntemlerinden biri olan AHP yöntemi analiz edilmiştir. Böylece bankalara mevcut KOBİ müşterilerini portföyünde tutma ve yeni KOBİ müşterilerini kazanma açısından yapması gereken öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
People are faced with decision making about several issues in their daily lives. Some of the decisions we made in our daily lives may be such an easy one, on the other hand some could be complicated that it needs to be considered extensively. Looking from the viewpoint of businesses, implementation of decision making process and reaching a decision with this process is important, and they need to spend their time on this. Businesses usually handle multiple situations devoted to several criteria or objective that contradict with each other. In such circumstances, they use methods called multi-criteria decision making methods. Multi-criteria decision making methods provide to analyze data in an effective way and to use qualitative and quantitative methods together. Just like world-wide, Small and Medium Size Enterprise briefly so called SMEs have ever rising importance in Turkey. They are the basic building block of economies due to their numerical greatness, producing final product to consumer and intermediate goods to producer and creating employment. SMEs which have such an significance in economy, face with many problems during not only establishment but development process. The premise of these problems is finance issues. To solve these finance problems, banks are the most important parties they consult. For this reason, in the scope of this study criteria effecting SMEs' bank choices were defined and analyzed with Analytic Hierarchy Process (AHP) method. Thereby, suggestions for banks to gather new SME customers and retention of current SME customers in their portfolio were presented.