Türkiye ve Yunanistan'da toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı
Freedom of assembly in Turkey and Greece
- Tez No: 407774
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın konusunu, devlete karşı muhalefetin, çoğulculuğun, siyasal katılımın ve demokrasinin en güçlü ve etkili araçlarından biri olan toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı oluşturmaktadır. Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkı, kolektif kullanımlı bir düşünce özgürlüğü hakkı olarak devletlerin şaşmaz bir şekilde sistematik müdahalede bulunduğu bir haktır. Devletlerin bu hak üzerindeki müdahaleleri, en basit şekliyle hukuka uymamak veya hukuku değiştirmek şeklinde hukukî ve görünür alanda ortaya çıkabileceği gibi hakkı dolaylı yoldan etkileyecek başka haklara müdahalelerde bulunmak, toplumda belli bir algı inşa etmek vb. şeklinde hukukun dışında ve görünmez bir alanda da yürütülebilir. Bu çalışmada, hakka müdahale alanları ile hakkın gerçekleşmesine etki eden faktörlerin neler olduğu ve Türkiye'de bu hakkın ne ölçüde gerçekleştiği sorusunun cevabı aranmaktadır. Bu doğrultuda, devletin yürürlükteki hukuk aracılığıyla toplantı ve gösteri yürüyüşüne tanıdığı koruma alanı ile toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının fiilî rejimi arasındaki farklılığın ortaya koyulması ve bu ikisi arasındaki farklılığa etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu faktörlerin net bir şekilde ortaya konulabilmesi bakımından Türkiye ile benzer siyasî ve hukukî kurumlara ancak çok farklı bir siyasal ve demokratik kültüre sahip Yunanistan ile karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is one of the most powerful and most effective tools for pluralism, democracy, and opposition against the government: freedom of assembly. Being a collective use of the freedom of thought rights, freedom of assembly faces systematic interventions from governments steadily. State interventions on this right may range from simply breaching or changing the law, which is in the legal and visible field, to breaching other rights that affect freedom of assembly indirectly, building a certain negative perception in the society regarding the exercise of the right to freedom of assembly etc., which is in the non-legal and invisible field. In this study, it is questioned in which ways state intervenes in the freedom of assembly, what the factors affecting the realization of freedom of assembly are, and to what extent freedom of assembly is realized in Turkey. In this context, it is aimed to specify the gap between the purview of freedom of assembly stipulated by the law and the actual legal regime of the freedom of assembly, and determining the factors affecting the gap between these two. Greece, which shares political and legal institutions similar to Turkey, but presents a profoundly different political and democratic culture, has been frequently referred to throughout this study in order to assert the aforementioned factors more clearly with the help of comparative method.