Gençlerin Facebook kullanımları: Almanya ve Türkiye örneği
Facebook usage between young people: An example of Germany and Turkey
  1. Tez No: 407776
  2. Yazar: BURCU TARCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. JALE BALABAN SALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çalışma Federal Almanya ve Türkiye Cumhuriyeti'ndeki 15-24 yaş arası bireylerin sosyal medya uygulamalarından Facebook kullanımlarının belirlenmesi ve karşılaştırılması amacıyla hazırlanmıştır. Bu kapsamda dünya genelindeki popüler sosyal paylaşım web sitelerinden olan Facebook üzerinden iki ülke arasındaki kullanım pratikleri yapılandırılmış çevrimiçi görüşme yöntemiyle değerlendirilmiş ve karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular Alman ve Türk gençlerinin Facebook kullanımlarının büyük oranda benzer olduğunu ancak Türk gençlerin sosyal medya olgusuna Alman gençlere kıyasla daha dikkatli bir yaklaşım gösterdiğini ve belli başlı içerikleri paylaşma anlamında çeşitli korkulara ve endişelere sahip olduğunu göstermiştir. Bu anlamda Alman gençlerin Facebook'ta daha özgür bir tavır sergiledikleri, Türk gençlerinin ise çeşitli çekincelerle hareket ettiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The studies aim is to compare the act of social media and Facebook usage between Germany and Turkey. The study using the structured online interview methodology, deals with the differences and similarities of social media usage by people at the age of fifteen to twenty-four. As such one of the most popular social networking websites, which is Facebook, has been examined. The findings showed that the Facebook usage between German and Turkish people is largely similar, but the Turkish youth's approach to the social media phenomenon is much more careful compared to the German youth. In this sense it has been observed that the German youth exhibits a much more independent and free attitude on Facebook whereas the Turkish youth is much more hesitant and carries various fears and concerns in terms of sharing certain contents.