Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında satıcının ayıba karşı tekeffül borcu ve tüketicinin sahip olduğu haklar
Warranty against defects and rights of consumer in Consumer Protection Law
- Tez No: 407809
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI MAKARACI BAŞAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Ayıp, satılanda ortaya çıkan ve satıcının satılanla ilgili tek taraflı olarak herhangi bir şekilde bildirdiği niteliklerin olmamasından kaynaklanan veya ortada satıcı tarafından yapılmış bir nitelik bildirimi olmasa bile, satılanın değerini veya sözleşme gereğince ondan beklenen faydaları ortadan kaldıran veya önemli derecede azaltan, alıcının satılandan hiç veya gerektiği gibi yararlanamaması sonucunu doğuran eksikliği ifade etmektedir. Satıcının ayıba karşı tekeffül borcu, satıcı tarafından bildirilen nitelikler ile satılanın objektif olarak beklenen niteliklerinde eksiklik olarak ifade edilmektedir. Ayıba karşı tekeffül borcunun şartları gerçekleştiğinde ise, tüketici lehine bir takım haklar doğmaktadır. Toplam dört bölümden oluşan“Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Kapsamında Satıcının Ayıba Karşı Tekeffül Borcu ve Tüketicinin Sahip Olduğu Haklar”başlıklı tez çalışmamızda ulusal mevzuat esas alınarak satıcının ayıba karşı tekeffül borcu bütün yönleriyle incelenmektedir. Birinci bölümde, satıcının ayıba karşı tekeffül borcu kapsamında ayıp kavramı ve ayıp sayılmayan durumlar ile satıcının ayıba karşı tekeffül borcunun hukuki niteliği açıklanmaktadır. İkinci bölümde, satıcının ayıba karşı tekeffül borcunun şartları üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde ise, tüketicinin sahip olduğu haklar konusu ve bu hakların sınırları ele alınmıştır. Son bölümde de, tüketicinin ayıba karşı tekeffül dolayısıyla sahip olduğu hakların Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Türk Borçlar Kanunu kapsamında yarışması konusu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Defect can mentioned as deficiency which arise when the qualifications that mentioned by seller is not found or if there is no notice for qualifications decreasing the value of the products or in accordance with the contract annihilation of the advantages and this results with the consumer could not provide benefit from sold product or could not practice upon as required. Warranty claimer of seller against defects defined as; absence of the qualifications which is notify by the seller disinterestedly. If the stipulations of warranty claimer materialize, in countenance of consumer rights can observed. This thesis is comprise of four chapter by the heading of“The Warranty Against Defects of Seller by The Consumer Protection Law and Consumer Rights”, warranty claimer analyzed in sight by the body of current law. In the first chapter, defect will be covered by involving the warranty claimer of seller and legal characteristics will be clarified by mentioning the situations which are not counting as defect and warranty claimer. In the second chapter, warranty claimer of seller will be discourse. In the third chapter, rights that consumer has it and the borders of this right will be covered. In the last chapter the rights that the consumer has via warranty rise against defects and this subject will be analyze by comparing Consumer Protection Law and Turkish Code of Obligation.