Ticari satışlarda satıcının ayıba karşı sorumluluğu
Sellers'sLiability for Defects in Commercial Sales
  1. Tez No: 513971
  2. Yazar: MARYAM ALZAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ BOZGEYİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Satış sözleşmeleri, kurma şartları ve ona uygulanacak kurallar bakımından birkaç çeşide ayrılmaktadır. Ticari satış sözleşmeleri, tacirler arasında yapılmalarından dolayı, kuruluşu, konusu, tarafları ve özellikle uygulanacak hükümler bakımından adi satış sözleşmelerinden ayrılmaktadır. Ticari satış sözleşmelerinden doğan borçların ayıplı ifa edilmesi halinde uygulanacak kurallar, adi satışlarda aynı durumda olan kurallarla, sorumluluk şartları ve sorumluluk sonuçları açısından aynıdır. Hâlbuki ticari satış sözleşmesinin konusunun ve taraflarının özelliğinden ve ticari hayatın en önemli işlemlerinden olan satış işlemi ile ilgilidir. Satıcının ayıba karşı sorumluluğunun ise sadece Türk Borçlar Kanunu'nda değil aynı zamanda Türk Ticaret Kanunu'nda da detaylı bir şekilde düzenlenmesi gerekir. Türk Ticaret Kanunu'nda ayıbın tanımı yapılmamıştır. Türk Ticaret Kanunu'nun 23. maddesinin 1. fıkrasının a ve c bentlerinde ise ayıp hususunda, Ticaret Kanunu'nda yer almayan hükümler hakkında Türk Borçlar Kanunu'ndaki hükümlerin uygulanacağına dair açık ve zımni belirtiler yer almaktadır. Buna göre; ayıp, bir malın kullanım değerini azaltan veya ortadan kaldıran her türlü maddi, ekonomik veya hukuki ayıplardan biri olmalıdır. Tezimizde, ticari satışlarda satıcının ayıplı ifasından kaynaklanan sorumluluğu incelenmekte, yasa koyucu, ayıba karşı sorumluluğu konusunda bazı durumlarda kesin bir çözüm yolu izlemediği için tarafımızca eleştirilmektedir. Konumuz kapsamında satıcının ayıba karşı sorumluluğu incelenirken sadece Türk Ticaret Kanunu'nun hükümleri değil, aynı zamanda Borçlar Kanunu ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunlarla birlikte“Mal Satımına İlişkin Sözleşmeler”hakkında Birleşmiş Milletler Antlaşmasının (CİSG) hükümlerine de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sales contracts are divided into a few groups in terms of issuance and applicable rules. Commercial sales contracts differ from ordinary sales contracts, as contracts made between merchants, in terms of issuance, subject, parties, and particularly applicable terms. The rules to apply in case of defective performance of the obligations arising from commercial sales contracts are same with the rules to apply in such circumstances in ordinary sales in terms of conditions of obligations and the consequences. Yet, seller's liability for defect has to be set forth in detail not only in Turkish Code of Obligations but also in Turkish Commercial Code for the characteristics of its subject and parties involved and due to the fact that a commercial sales contract concerns sales as one of the most significant transactions in business life. Turkish Commercial Code lacks a definition for defect. Nevertheless, subparagraphs a and c of paragraph 1 of Article 23 of Turkish Commercial Code includes express and implied provisions demonstrating that the provisions of Turkish Code of Obligations shall be applicable where there are gaps in the Commercial Code. As such, a defect has to be defined as any material, economic or statutory element that diminishes or eliminates the utilization of the product. In this present thesis, we study seller's liability for defective sales, and we direct some criticism to the lack of a definitive remedy in certain cases in terms of liability for defect. While looking into seller's liability for defect in the scope of the subject, we not only refer to the provisions of the Turkish Commercial Code but also the provisions of United Nations Convention on“Sales of Goods”(CISG) as well as Code of Obligations and the Law on Protection of the Consumer.