Spinal kord yaralanmalarında müsküler flep ve hiperbarik oksijen tedavisinin etkileri (Deneysel Çalışma)
- Tez No: 40781
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu deneysel çalışma ile deneysel spinal kord yaralanmalarında kord üzerine yerleştirilen adale flebinin ve ek olarak yapılan hiperbarik oksijen tedavisinin etkilerinin ultrastrüktrel olarak incelenmesi ve değerlendirilmesi planlandı. Çalışmada 21 adet dişi Wistar-Albino ratları kullanıldı. Ratlar 7'şer adet denekten oluşan üç gruba ayrıldı. Tüm ratlara alt torakal bölgede iki seviyede total laminektomi yapıldı. Düşük basınçlı vasküler bir klemple epidural kompresyon uygulandı. Sonra 2. ve 3. gruptaki ratlarda dura mater açıldı. Spinal kord üzerine paraspinal adalelerden hazırlanan bir flep yerleştirildi. Kontrol grubunda ise flep uygulanmadı. Postoperatif dönemde bütün ratlar paraplejikti. Üçüncü gruba ek olarak her gün iki kez 90'ar dakika süreyle 2 ATA basınçlı %100 oksijen tedavisi uygulandı. Ratlar 21 gün süreyle gözlendi ve tedavi edildi. Sonuçlar ultra- strüktürel açıdan incelendi. Yapılan değerlendirmede ikinci ve üçüncü grupta müsküler flep ile spinal kord arasında neovaskülarizasyon gelişmediği saptandı. Üçüncü grupta araknoid tabaka ve müsküler flepte neovaskülarizasyonun başladığı görüldü. -50
Özet (Çeviri)
SUMMARY This experimental study, was practiced in spinal cord injured rats for the investigation of the effects of muscular flap placed on the spinal cord and the additional effects of hyperbaric oxygen therapy. In this study 21 female Wistar- Albino rats have been used. Rats have been divided into 3 groups which were composed of 7 rats. In all rats.total laminectomies have been made in two levels of lower thoracal segments. By using a low pressure vascular clamp, an epidural compression has been performed. After this, in 2nd and 3rd groups dura mater layers have been incised and a muscular flap which had been prepared from paraspinal muscles have been placed on the spinal cord. In the control group the wound have been closed after the application of vascular clamp. Following the operations, all the rats were paraplegic. The 3rd group were oxygen therapy group, and were taken to the rapy sessions twice a day. In each session.%100 oxygen in 2 absolute athmosphere (ATA) pressure was given to the rats for 90 minutes. After 2 1 day follow-up and therapy.the results have been evaluated ultrastructurally. By this study it was expected to provide neovasculari zation between muscular flaps and the spinal cord. But, in the evaluation of eletronmicropgraphs there seemed no ne ovascularization between the muscular flaps and spinal cords. The 3rd group which treated with hyperbaric oxygen showed neovascularization in arachnoid layers and in the flaps. 51-