Spinal kord hasarında metilprednizolon ile apitoksinin sekonder yaralanma ve nöropatik ağrı üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of methylprednisolone and apitoxin on secondary injury and neuropathic pain in spinal cord injury
  1. Tez No: 929454
  2. Yazar: ONUR ALP YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYTUN OKAN ŞENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Veteriner Hekimliği, Neurology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, spinal kord yaralanmalarında apitoksin ve metilprednizolon tedavisinin etkileri araştırılmıştır. Araştırmanın amacı, apitoksin ve metilprednizolon tedavilerinin, spinal kord hasarına bağlı nörolojik iyileşme üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışma, çeşitli tedavi gruplarına uygulanan motor fonksiyon testleri, histolojik analizler ve biyokimyasal incelemeler ile yapılmıştır. Erken ve geç tedavi grupları oluşturulmuş ve tedavi sonrası iyileşme süreçleri değerlendirilmiştir. Yöntem olarak, spinal kord yaralanması olan ratlar üzerinde apitoksin ve metilprednizolon tedavileri uygulanmış, tedavi etkileri Modifiye Tarlov Skalası, BBB Skoru, Yüz Buruşturma Testi ve RotaRod Performans Testi gibi motor fonksiyon ölçütleriyle belirlenmiştir. Ayrıca, histopatolojik analizler ile spinal kord dokusundaki dejenerasyon ve iyileşme süreçleri incelenmiştir. Apitoksinin erken dönemdeki uygulamalarının motor fonksiyonların gelişiminde daha etkili olduğu ve iyileşmeye olumlu katkı sağladığı gözlemlenmiştir. Sonuçlar, apitoksinin spinal kord yaralanmalarında anti-inflamatuar, anti-ödem ve nöroprotektif etkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Tedavi edilen gruplar arasında motor fonksiyonlarda belirgin iyileşmeler gözlenmiş, histolojik incelemelerde ise doku iyileşmesinin arttığı saptanmıştır. Bu bulgular, apitoksin uygulamasının da spinal kord yaralanmalarının tedavisinde alternatif bir potansiyel terapötik ajanlar olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of apitoxin and methylprednisolone treatments in spinal cord injuries. The aim of the research was to examine the effects of apitoxin and methylprednisolone treatments on neurological recovery following spinal cord damage. The study was conducted through motor function tests, histological analyses, and biochemical examinations applied to various treatment groups. Early and late treatment groups were formed, and recovery processes were evaluated post-treatment. In terms of methodology, apitoxin and methylprednisolone treatments were applied to rats with spinal cord injury, and the treatment effects were determined using motor function measures such as the Modified Tarlov Scale, BBB Score, Rat Grimace Scale Test, and RotaRod Performance Test. Additionally, histopathological analyses were performed to examine the degeneration and recovery processes in spinal cord tissue. It was observed that early administration of apitoxin was more effective in the development of motor functions and contributed positively to recovery. The results demonstrated that apitoxin showed anti-inflammatory, anti-edema, and neuroprotective effects in spinal cord injuries. Significant improvements in motor functions were observed among the treated groups, and histological examinations revealed increased tissue recovery. These findings suggest that the application of apitoxin could also be considered as a potential alternative therapeutic agent in the treatment of spinal cord injuries.