Spinal kord yaralanmalarında klinik belirti ve bulgular ile elektonörofizyolojik bulguların karşılaştırılması
The Comparison of the clinical signs and symptoms of spinal cord injury with electroneurophysiologic findings
- Tez No: 86562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK KARAMEHMETOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
52 ÖZET Bu çalışmanın amacı, SKY'nda klinik belirti, bulgular ile elektronörofizyolojik bulguların karşılaştırılmasıdır. 31 hasta'dan dokuzu (% 29) kadın, 22'si ( % 71) erkek olup yaş ortalaması 33.13 yıl, hastalık süresi ortalaması 54.90 ay idi, 27' si (% 87.1) PP, 4'ü (% 12.9) TP idi. ASIA sınıflamasına göre 22'si (% 71) komplet, 9'u (% 29) inkomplet olduğu olduğu saptandı. Hastaların klinik özellikleri kaydedildi. Motor iletim çalışmalarında bilateral fibular, posterior tibial, median ve ulnar sinir, H refleks yanıtı ve H/M oranlan, duysal sinir iletim incelemelerinde bilateral median, ulnar ve sural sinir incelendi. İğne EMG'sinde bilateral olarak tibialis anterior, gastrocnemius, rektus femoris, paraspinal, anal sfınkter kasları değerlendirildi. Tüm olgularda bilateral tibial sinir uyarımı ile skalp somatosensoriel uyandırılmış potansiyelleri (SEP) yapıldı. 10 olguda üst ekstremite kaydı ile sempatik cilt yanıtlan (SCY) C3 dermatomundan başlayarak distale doğru incelendi. Alt ekstremite motor sinir ileti çalışmalarında toplam 26 hastada fibular sinir ve 21 tibial sinir patolojisi saptandı. HR normal olanlarda, aynı taraf ekstremite spastisitesi anlamlı olarak daha fazla bulundu. Alt (% 25.8) ve üst (% 48.8) ekstremite tuzak nöropatisi saptananlarda hastalık süresi ile istatistiksel anlamlılık bulunmadı. Hastaların % 56.7'sinde alt ekstremite denervasyon bulguları saptandı, denervasyon olanlarda tonus artışı anlamlı olarak az bulundu. Anal sfînkterinde istemli MÜ elde edilen 8 olgudan 5'i klinik olarak komplet idi. SCY hastalann %77.8'inde klinik seviyeye göre, iki seviye farkıyla saptandı. SEP biri hariç diğer hastalarda alınamadı. Sonuç olarak, hastalarda klinik ve elektrofızyolojik incelemelerin kombinasyonunun akut dönemde başlıyarak belli aralıklarla yapılmasının hastalığın klinik ve prognozu hakkında değerli bilgiler verebileceği söyleyebilir.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY This study aimed to compare clinical signs and symptoms of SCI patients with electroneurophysiological findings. Thirty-one patients were included and evaluated. Twenty nine percent were female with mean age of 33.13 and mean illness duration of 54.9 months. Twenty seven (87.1 %) of the patients were paraplegic. According to ASIA classification, twenty two (71 %) patients were determined as complete. The clinical characteristics were recorded. In motor conduction studies; bilateral medianus, ulnaris, fibularis, posterior tibialis nerves, H reflex response, H/M ratio, sensory nerve conduction, bilateral median, ulnar and sural nerves were examined. Tibialis anterior, gastrocnemius, rectus femoris, para-spinal and anal sphincter muscles were bilaterally examined with needle EMG. All of the patients were evaluated with SEP recorded by stimulatimg the posterior tibial nerves bilaterally. In ten patients, upper extremities were examined starting from C3 level by SSR. In twenty six patients fibular nerve and in twenty one patients tibial nerve pathology were obtained. HR was found to be positively correlated with spasticity in the same side. In patients with the entrapment neuropathy in the lower and upper extremity, no correlation was found with the duration of the illness. The denervation of the lower extremites was found in 56.7 % of patients. In 8 patients with voluntary motor unit potentials in anal sphincter, 5 were clinically complete. In 77.8 percent of the patients SSR recordings were found to be able to detect the clinical level with a difference of two segments. In conclusion a combination of clinical and electrophysiological examinations would be more accurate to find out the whole picture and prognosis in SCI patients.