Arap Baharı sonrası Irak'ta mezhep politikaları Türkiye, İran ve Suudi Arabistan örneği
Secterian Politics in Iraq after the arab spring Turkey, İran and Saudi Arabia example
- Tez No: 407836
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışmamda Saddam Hüseyin rejimi sonrası Irak'ta bulunan mezhebi unsurların siyasi olarak ayrışması ile başlayan sürecin, 2010 sonrası Arap Baharı ile bölgede başlayan değişim taleplerinin Irak'a mezhepsel çatışma olarak yansımasını ve oluşan bu ortamı ülkede etkinlik kazanmak isteyen terör örgütlerinin lehine kullanmasını siyasi nedenleri ile birlikte anlatmaya çalıştım. 2003 yılında Amerika Birleşik Devletleri liderliğinde Irak'taki rejimi devirme adına yapılan müdahale sonrasında ülkede oluşan siyasi yapıyı, 2010 sonrası oluşan kaotik ortama zemin hazırlayan unsurlar ile ülke siyasetinde etkin olan Şii ve Sünni siyasi figürleri, önemli dini aktörler ve mekânları kısaca anlattım. Bu tez çalışmasında genel hatları itibariyle ülkenin içinde bulunduğu mezhep çatışmasının siyasi boyutunun anlatılması nedeniyle elde edilen bulgular ve ortaya çıkan sonuçlar gerek ülke içi gerekse bölgede etkin olan Devletler ile önemli siyasi unsurların söylem ve eylemleri üzerinden hazırlamış bulunmaktayım.
Özet (Çeviri)
In this paper; I have studied political disintegration in Iraq after Saddam Hussein regime beginning with 2010 Arab Spring arising from denominational elements and becoming religion sectarian conflict of this desire for change. I also evaluate terrorist groups in the field that tries to use this chaos to get effective. I have summarized political structure of Iraq after intervention leaded by U.S.A to Iraq regime in 2003, factors resulting in chaos environment after 2010, political effectiveness of shiah and Sunni figures, important religious actors and places. This paper mainly prepared form the point of view of size of religion sectarian conflict in the country, findings and results of evaluation of expressions and acts of inland government and effective countries in the region.