Terör örgütü IŞİD ve bölgesel etkileri
Terrorist organization ISIS and its regional effects
  1. Tez No: 501359
  2. Yazar: ABDULKADİR EKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜREL YILMAZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
11 Eylül 2001 terör saldırılarının, Soğuk Savaş sonrası dünya düzeninin şekillenmesi sürecine çok büyük etkileri olmuştur. Bu saldırılardan sonra, başta El Kaide terör örgütü olmak üzere dini terör örgütleriyle mücadele ABD ve Batı ülkelerinin önceliği haline gelmiştir. Terörle mücadele adı altında Afganistan'a düzenlenen operasyon ve kitle imha silahlarının yok edilmesi adı altında Irak'a gerçekleştirilen işgal, sorunun çözülmesini sağlayamamıştır. Arap Baharı'nın getirdiği yeni sosyal ve siyasi akımlarla birlikte Ortadoğu'da görülen halk hareketleri, terör örgütleri tarafından kullanılmaya çalışılmıştır. Suriye'de başlayan İç Savaş ve Irak'ta oturtulamamış devlet düzeni sonucu Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü ortaya çıkmıştır. El Kaide'nin Irak kolu olarak faaliyet gösterirken bağımsız bir örgüt haline gelen IŞİD, daha önceki terör örgütlerinden farklı olarak devletsel bir yapı kurmaya odaklanmıştır. IŞİD, terör örgütü ile bir devletin özelliklerini bünyesinde barındırmaya çalışarak yeni bir yapılanma şekli ortaya koymuş ve bu da IŞİD ile mücadelede yeni bir yöntemin benimsenmesi gerektiğini düşündürmüştür. IŞİD'in Suriye ve Irak'ta kısa sürede elde ettiği başarılar ve uluslararası alandaki eylem kapasitesi, örgüte büyük bir ün kazandırmıştır. IŞİD'in Türkiye'nin güney sınırlarında güçlü bir şekilde ortaya çıkışı ve mezhep çatışmasını körükleyecek anti Şii yaklaşımı, Türkiye'nin yakından takip etmesi gereken bir konu haline gelmiştir. Türkiye'nin iç ve dış güvenlik politikalarının belirlenmesinde dikkate alınan IŞİD'in, fikri altyapısının, ortaya çıkışındaki arka plan ve faaliyetlerinin bilinmesi, örgütle mücadelede politika geliştirilmesine katkı sunabilecektir.
Özet (Çeviri)
The September 11, 2001, terrorist attacks have been very influential in shaping the post-Cold War world order. After these attacks, fighting against religious terrorist organizations, especially al Qaeda terrorist organization, has become the priority of the USA and Western countries. The operation in Afghanistan under the name of fighting terrorism and the invasion of Iraq under the name of extermination of weapons of mass destruction have not helped solve the problem. Along with the new social and political trends brought about by the Arab Spring, the popular movements in the Middle East have been tried to be used by terrorist organizations. The Islamic State of Iraq and Syria emerged as the result of the Civil War that started in Syria and the state regulation that could not be established in Iraq. ISIS has become an independent organization while it was operating as Iraq Branch of Al Qaeda, and unlike earlier terrorist organizations, ISIS has focused on building a state structure. ISIS has put forward a new form of structuring by trying to contain the features of a state and a terrorist organization and this suggests that a new method of struggle with ISIS should be adopted. The ISIS's achievements in Syria and Iraq in short time period and its international capacity of terror attack have given ISIS a great reputation. The strong emergence of ISIS on the southern borders of Turkey and its anti-Shia approach to foment sectarian clashes have become a subject that Turkey must follow closely. The knowledge about intellectual infrastructure, the emergence of event in the background and the activities of ISIS, which has an impact on the internal and external security policies of Turkey, can contribute to the development of policy in the struggle with the organization.