Yüksek doz kemoterapi ve otolog kan kök hücre transplantasyonu
High-dose chemotherapy and autologous peripheral blood stem cell transplantation (PBSCT)
- Tez No: 40805
- Danışmanlar: PROF.DR. A. ÖNDER BERK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Mart 1993 ile Haziran 1994 arasında 5'i Hodgkin hastalıklı, 4'ü Hodgkin dışı lenfomalı, 1'i akut myeloid lösemili ve 1'i de testis tümörlü, toplam 1 1 hastaya yüksek doz kemoterapi veya kemoterapi+radyoterapi ile PKKHT yapıldı. 1 1 hasta nın 2'sine PKKHT'na ek olarak otolog kemik iliği de verildi. Kök hücreler ya G-CSF, ya da GM-CSF ile 2 saatlik infüzyon yapılarak mobilize edildi. G-CSF ve GM-CSF dozları sırasıyla 10-30 ve 5 mikrogram/Kg/gün idi. Toplanılan ortalama MNC sayı sı 7.43x1 0E8/Kg (4.07-10.8) idi. Periferal kandaki CD34+ hücrelerin total MNC'Iere oranı %39.17 (22.3-62) idi. Toplamadan sonra MNC'Ier %10'luk DMSO içinde don duruldu. Reinfüzyondan sonra hastalar lokosit sayısı 1x10E9/L olana kadar G-CSF, GM-CSF veya G-CSF+GM-CSF aldılar. Lokosit sayımı 1x10E9/L ve trombosit sa yımı 100x10E9/L olana kadar geçen süreler medyan 19 (10-27) ve 30 (21-50) gün idi. Sekonder engraftment yetersizliği görülmedi. Erken posttransplant dönemde 3 ölüm görüldü (%27) ve enfeksiyona bağlı ölüm oranı %18 (2/11) idi. Transplantas yondan sonra; 8 hastanın 5'i klinik olarak şu ana kadar tam remisyonda yaşamaya devam etmekte, 2 hastada 96 ve 147 nci günlerde relaps oluştu ve 1 hasta da prog- resyon sonucu öldü. Takip süresi 0.76-14 ay idi (medyan : 4.83). Hastalıksız ve top lam sağ kalım oranları %44.44 ve %66.67 olarak bulundu. Sonuç olarak, yüksek doz kemoterapi ve otolog PKKHT bazı hastalarda, özellikle lenfomalı larda etkin bir tedavi yöntemi olabilir. -27-
Özet (Çeviri)
SUMMARY HIGH-DOSE CHEMOTHERAPY AND AUTOLOGOUS PERIPHERAL BLOOD STEM CELL TRANSPLANTATION (PBSCT) Between March 1993 and June 1994; total 1 1 patients, 5 with Hodgkin's disease, 4 with non-Hodgkin lymphoma, 1 with acute myeloid leukemia and 1 with testis tumor, all treated with high-dose-chemotherapy or chemotherapy+radiotherapy underwent PBSCT. 2 out of 1 1 patients received autologous bone marrow transfusion in additi on to the PBSCT. Stem cells were mobilized by daily two-hour intravenous infusion of granulocyte colony stimulating factor (G-CSF) or granulocyte macrophage colony stimulating factor (GM-CSF). The doses of G-CSF and GM-CSF were 1 0-30 and 5 micrograms/Kg/day, respectively. The mean number of mononuclear cells (MNCs)/ Kg. body weight collected from each patient was 7.43x1 0E8; (range : 4.07-10.8). The ratio of CD34+ antigen on peripheral blood cells to total MNCs was 39.17% (range : 22.3-62). Following collection, MNCs were cryopreserved in 10% DMSO. After rein- fusion, the patients received G-CSF, GM-CSF or G-CSF+GM-CSF until reaching a leucocyte count of > 1x10E9/L. and a platelet count of ^ 100x10E9/L. were 19 (range : 10-27) and 30 (range : 21-50) days, respectively. There was no secondary engraftment failure. There were 3 deaths in early posttransplant period (27%) and the mortality rate due to the infections was 1 8% (2/1 1 ). 5 out of 8 patients had a cli nical complete response which is still going on, 2 patients relapsed on days 96 and 147 and 1 patient died due to the progression after the transplantation. The range of follow-up was 0.76 to 14 months (median : 4.83). The disease-free and overall sur vivals were 44.44% and 66.67%. In conclusion, high-dose chemotherapy and auto logous PBSCT may be an effective treatment method in some patients, particularly with lymphomas. -28-