Otolog periferal kan kök hücre naklinde yüksek doz ifosfamide, carboplatin, etoposide kombine kemoterapisine bağlı nefrotoksisite ve etkili faktörler
- Tez No: 88511
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Nefroloji, Hematology, Nephrology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Yüksek doz Ifosfamide, Carboplatin ve Etoposide (ICE)' den oluşan kombine kemoterapi rejimi ve otolog periferal kan kök hücre transplantasyonu (PKKHT) birçok solid tümör ve lenfomalann tedavisinde kullanılmaktadır. Bu tedavinin doz sınırlayıcı en önemli yan etkisi nefrotoksisitedir. Bu çalışmada yüksek doz ICE ve otolog PKKHT uygulanan 47 hastada erken dönemde (-8.- +30.gün) ortaya çıkan nefrotoksisite üzerine etki eden faktörler araştırıldı. Hastaların aldıkları total ifosfamide (7900-15200 mg/m2), carboplatin (700-1520 mg/m2) ve etoposide (700-1550 mg/m2) dozları altı güne bölünerek verildi. Sistem toksisiteleri WHO toksisite Havuzundaki dereceler esas alınarak değerlendirildi. Nefrotoksisite kriteri olarak yüksek doz tedavi öncesine göre serum kreatinin değerindeki 0.5 mg/dl üzerinde olan artış kabul edildi. Hastalar nefrotoksisite gelişen (%23.4) ve gelişmeyenler (%76.6) olarak iki gruba ayrılarak değerlendirildi. Transplantasyona bağlı mortalite %17 iken, mortalitenin %63 'ünden nefrotoksisite sorumluydu. Tedavinin erken döneminde nefrotoksisite gelişen hastalarda prognoz daha kötüydü. Nefrotoksisite gelişenlerde transplantasyona bağlı ölüm (%54.5) nefrotoksisite gelişmeyenlere (%5.5) göre belirgin olarak yüksekti (p=0.001) ve nefrotoksisite ile ölüm arasında pozitif bir korelasyon tespit edildi (r,s=0.55, p0.05). Nefrotoksisite gelişen hastalarda önceden cisplatin kullanma sıklığı (%54.5), nefrotoksisite gelişmeyenlerden (%61.1) fazla değildi (p=0.74). Buna karşılık nefrotoksisite gelişen grupta önceden kullanılmış olan total cisplatin dozu daha yüksek (470 mg/m2'ye karşı 227 mg/m2, p=0.02), yaş daha büyük (37'ye karşı 26 yıl, p=0.019) ve 41infîize edilen TNC sayısı daha düşük (7.17xl08/kg'ye karşı 10xl08/kg, p=0.019) olarak bulundu. Bilirubin artış derecesinin nefrotoksisite grubunda daha ağır (x2=11.57, p=0.02) ve bilirubin artış derecesi ile serum breatinin artış derecesi arasında pozitif korelasyon olduğu (r/=0.004) tespit edildi. Ağır nörolojik toksisite sadece hemodiyaliz gerektirecek düzeyde nefrotoksisite gelişen hastalarda ve serum kreatinin değerindeki artıştan sonra izlendi. Diğer toksisiteler açısından (hemoraji, SGOT, SGPT, alkalen fosfataz, bulantı, kusma, diare ve oral lezyonlar açısından) iki grup arasında fark tespit edilmedi (p>0.05). Sonuç olarak, nefrotoksisite yüksek doz ICE kemoterapisine bağlı mortalitenin en önemli sebebiydi. Nefrotoksisitenin maksimal tolere edilebilen dozların çok altında bile oluşabildiği ve özellikle önceden belirli dozun üzerinde (>282.5 mg/m2) cisplatin almış yaşlı hastaların daha büyük risk altında olduğu görüldü. 42
Özet (Çeviri)
SUMMARY Autologous peripheral blood stem cell transplantation (PBSCT) followed by combined high. dose ifosfamide, carboplatin and etoposide (ICE) regimen has been associated with increased response rates and improved survival for a variety of solid tumors and lymphomas. Nephrotoxicity is one of the most frequent dose limiting toxicity. The factors of affecting nephrotoxicity in the early period of high dose ICE and autologous PBSCT (between -8 and +30* days) in 47 patients were investigated in this study. Ifosfamide (7900-15200 mg/m2), carboplatin (700-1520 mg/m2) and etoposide (700- 1550 mg/m2) were given the conditioning regimen in six days. Toxicity was graded according to the World Health Organization scale for acute and subacute toxicity. Nephrotoxicity was defined as an absolute increase in the serum creatinine value of 0.5 mg/dl or more than baseline value. The patients were evaluated by dividing into two groups as having nephrotoxicity (23.4%) or not (76.6%). The overall mortality rate was 17%, whereas nephrotoxicity was the cause of total deaths in 63%. Prognosis was poorer in patients who experienced nephrotoxicity during early periods of transplantation. The transplant-related death was higher in patients with nephrotoxicity than patients without (54.5% vs 5.5%, p=0.001) and there was a positive correlation between nephrotoxicity and death (^=0.55, pO.OOl). Fortyfive percent of patients with nephrotoxicity (10.6% of overall patients) were required hemodialysis and the mortality rate was the highest in this subgroup (80%). The serum creatinine and creatinine clearence values, BSA, the diagnosis- transplantation interval, the number of CD 34+ stem cells, the daily AUC value for carboplatin and the total doses of ifosfamide, carboplatin, etoposide used in high dose chemotherapy did not differ between two groups before transplantation (p>0.05). The frequency of cisplatin administration before high dose ICE in patients with nephrotoxicity (54%) was not higher than those without nephrotoxicity (61.12%). However, the previous cumulative dose of cisplatin (470 mg/m2 vs 227 mg/m2, p=0.02), 43and age (37 vs 26, p=0.019) were higher and the number of infused TNC (7.17xl08/kg vs 10xl08/kg, p=0.019) was lower in the group with nephrotoxicity. The degree of bilirubin increase was higher in nephrotoxicity group (x2=11.57, p=0.02) and there was a positive correlation between increases of serum bilirubin and creatinine levels (rs=,Q.004). Severe neurologic toxicity was observed only in patients who experienced hemodialysis especially after the increments in serum creatinine concentrations. No difference was observed between two groups in the other toxicity parameters (hemorrhage, SGOT, SGPT, Alkalinephosphatase, nausea, vomiting, diarrhea and oral lesions). In conclusion, the major cause of mortality due to high dose ICE was nephrotoxicity. Nephrotoxicity was seen even with the much lower doses than the maximally tolerable dose. Especially the elderly patients and the once who received previously cisplatin over the cumulative dose of 282.5 mg/m2 were under a much greater risk of nephrotoxicity. 44