Otolog periferik kan kök hücre transplantasyonundan sonra G-CSF veya GM-CSF kullanımının karşılaştırılması: Prospektif çalışma sonuçları
- Tez No: 91786
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Hematoloji, Onkoloji, Hematology, Oncology
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: GATA
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET Yüksek doz kemoterapi ve otolog periferik kan kök hücre transplantasyonu (PKHT) sonrası hematolojik engraftman sağlanıncaya kadar sürecek 2-4 haftalık aplazi dönemindeki enfeksiyöz ve kanama komplikasyonları en belirgin morbidite ve mortalite nedenidir. Hematolojik engraftman üzerine G-CSF ve GM-CSF'nin farklı etkileri vardır. PKHT sonrası uygulanan G-CSF ve GM-CSF'nin hematolojik engraftmana katkılarını karşılaştırmak amacıyla otolog PKHT uygulanan solid tümörlü ve hematolojik maligniteli 52 olgu çalışmaya alındı. G-CSF (n=27) ve GM- CSF (n=25) gruplarındaki hastaların yaşları, cinsiyetleri, tanıları, önceden gördükleri radyoterapi ve kemoterapi kür sayıları, hazırlama rejimleri TNC ve CD34+ hücre sayıları farklı değildi. 1. gruba infüzyon sonrası + 1. günden itibaren 5 jxgr/kg/gün dozunda G-CSF (Filgrastim, Neupogen, Roche) 2. gruba infüzyondan sonra 5u.gr/kg/gun dozunda GM-CSF (Malgramostim, Leucomax, Novartis) S.C. veya 2 saat I.V. infüzyonla verildi. Transplantasyon sonrası 1x109/L lökosit sayısına G-CSF grubunda 10 ve GM-CSF grubunda 12 günde (p2x106 / kg) otolog PKHT'da posttransplant G-CSF uygulanan hastalarda GM-CSF uygulanan hastalara göre lökosit engrafmanı daha hızlı, buna bağlı olarak antibiyotik kullanılan ve hastanede kalınan gün sayısı daha kısadır. 23
Özet (Çeviri)
SUMMARY Following high dose chemotherapy and autologous peripheral stem cell transplantation (PBSCT), in aplasic period for 2-4 weeks which will last till hematologic engraftment is provided infectious and bleeding complications are the most evident morbidity and mortality causes. G-CSF and GM-CSF have different effects on hematologic engraftment. In order to compare G-CSF and GM-CSF administration, on hematologic engraftment following PBSCT, 52 cases having solid tumor and hematologic malignancy were included in this trial. In group G-CSF (n=27) and GM-CSF (n=25) patients ages, sexes, diagnosis, previous radiotherapy and chemotherapy numbers, conditioning regimens, TNC and CD34(+) cell counts were not different. In group 1 following reinfusion, starting on the +1 day G-CSF (Filgrastim, Neupogen, Roche) at the dose of 5 |xgr/kg/day. In group 2 GM-CSF (Malgramostim, Leucomax, Novartis) at the dose of 5 jxgr/kg/day were administered by S.C. route or by I.V. infusion of 2 hours. After transplantation number of 1x109/L leucocyte were reached at 10 days in G-CSF group and at 12 days in GM-CSF group (p2x106 / kg), patients receiving posttransplant G-CSF, compared to those receiving GM-CSF, have faster leucocyte engraftment and as a result of this fact have lesser antibiotherapy and hospitalization. 24