Hatay ilinde yaşlı bireylerin sağlık durumunun değerlendirilmesi ve karşılanmamış sağlık gereksinimlerinin ortaya konması
Evaluation of the health of the elderly people in Hatay and evolving unmet health needs
  1. Tez No: 408154
  2. Yazar: MELİS TANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT ÖZER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ: İlimizde yaşlı nüfusun sağlık durumunun değerlendirilmesi, var olan veya henüz tanımlanmamış hastalıkların ortaya çıkartılması, tarama sonucu ortaya çıkan sağlık sorunlarına çözüm aranması amaçlandı. YÖNTEM: Kesitsel tanımlayıcı tipteki bu çalışma Hatay ili merkez ilçesi Antakya'da yürütüldü. Evreni temsil etmek üzere iki küme seçildi. 17.234 nüfuslu Serinyol ve 2310 nüfusun kayıtlı olduğu Anayazı mahalleleri şehrin dışında ancak kentsel özellikler de taşıması ve anabilim dalımızın eğitim alanları olması nedeniyle tercih edildi. Bu mahallelerde bulunan toplam 7 aile hekiminin çalıştığı 3 aile sağlığı merkezinde Mayıs-Aralık 2014 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya herhangi bir nedenle aile sağlığı merkezine başvuran veya aile hekimleri aracılığıyla telefonla yapılan daveti kabul ederek aile sağlığı merkezlerine gelen 65 yaş ve üzeri bireyler dahil edildi. Bu yollarla görüşülemeyenlere ev ziyaretleri düzenlenerek ulaşıldı. Yaşlı bireylere on dakikalık kapsamlı tarama testi uygulandı. BULGULAR: Toplam 1583 yaşlı birey saptandı. Huzurevinde kalan 180 yaşlı birey, çalışmaya katılmaya engel derecede sağlık sorunu olan ve Türkçe konuşamayan 22 yaşlı birey çalışma dışında bırakıldı. Çalışmaya 611 (% 44.2) yaşlı birey dahil edildi. Bireylerin 324' ü (%53) erkek, 287' si (%47) kadındı. On dakikalık kapsamlı tarama testi uygulanan yaşlı bireylerin 114'ünde (%18.7) demans, 230'unda (%37.6) üriner inkontinans, 319'unda (%52.2) depresyon, 419'unda (%68.6) immobilite, 126'sında (%20.6) düşme öyküsü, 82'sinde (%13.4) malnutrisyon riski, 233'ünde (%38.1) işitme azlığı, 219'unda (%35.8) görme azlığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
AIM: It has been aimed to evaluate the health of the elderly people in our province, evolving the illnessess which have existed or not defined yet, to find solution to the health problems resulting from screening. METHODS: This study which is crossectional defining, was performed in Hatay provience center city Antakya. Two groups were chosen to represent the universe. Serinyol with a population of 17.234 and Anayazı regions with a population of 2310, located out of the city, however having the urban features and studying areas of our.profession department were preferred. This study was done at the 3 family health center where total 7 family physicians worked between May and December 2014. People of about 65 years and up applying to the family health center for any reason or excepting the invitations made by phone by family physicians were included in this study. People who could not to be spoken to were reached by home visits. Ten minutes comprehensive screening test was applied to the elderly individuals. RESULTS: Total 1583 elderly individuals were found out. 180 elderly individuals living in the home for old people, who has health problems that prevents joining the study and 22 elderly individuals who can't speak Turkish were excluded the study. In this study 611 (%42.2) elderly individuals were included. 324 (%53) of individuals were male 287 (%47) were women.