Travmatik kataraktlı olgularda cerrahi sonuçlarımız
  1. Tez No: 408206
  2. Yazar: VÜSAL GULİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER GÖZÜM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Travmatik kataraktlı hastalarda cerrahi sonuçların değerlendirilmesi se görme keskinliği üzerine etkili faktörlerin araştırılması. Gereç ve Yöntem: İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalında Nisan 2004 – Temmuz 2012 yılları arasında izlenen ve katarakt cerrahisi uygulanan travmatik kataraktlı 71 hastanın dosyaları geriye dönük olarak incelenmiştir. Hastalar, epidemiyolojik özellikler, klinik bulgular, cerrahi öncesi ve sonrası komplikasyonlar ve görme keskinliği açısından değerlendirilmiştir. Bulgular: Travmatik kataraktlı, yaşları 5 ile 78 arasında değişen 14 kadın (%19.72) ve 57 erkek (%80.28) hastanın toplam 71 gözü çalışmaya dahil edilmiştir. Başvuru süresine göre hastalar 4 grupta incelenmiştir: 0-6 saat arası başvuran hasta sayısı 34 (%47.89), 6-24 saat arası başvuran hasta sayısı 12 (%16.90), 24-48 saat arası başvuran hasta sayısı 9 (%12.68), 48 saatten daha geç başvuran hasta sayısı 16 (%22.53) olmuştur. Travma bölgesine göre hastalar 3 grupta incelenmiştir: korneal travmalı hasta sayısı 41 (%57.75), skleral travmalı hasta sayısı 11 (%15.49), korneoskleral travmalı hasta sayısı 19 (%26.76) olmuştur. Reparasyon tipine göre hastalar 2 grupta incelenmiştir: primer cerrahi yapılan hasta sayısı 21 (%29.58), sekonder cerrahi yapılan hasta sayısı 50 (%70.42) olmuştur. travma tipine göre hastalar 2 grupta incelenmiştir: künt travmalı hasta sayısı 25 (%35.21), penetran travmalı hasta sayısı 46 (%64.79) olmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the surgical results in patients with traumatic cataract and assess the prognostic factors on visual acuity. Material and Methods: Files of 71 patients with ocular trauma treated between 2004-2012 in Istanbul University, Istanbul Faculty of Medicine , Department of Ophthalmology were reviewed retrospectively. Patients were analysed according to epidemiological features, clinical findings, pre and post surgical complications and visual acuities. Results: 71 eyes of 14 women (%19.72) and 57 men (%80.28) with traumatic cataract and within age range between 5 and 78 were included in the study. Patients were examined in four groups according to time passed before admission: 34 patients (%47.89) in the first 6 hours, 12 patients (%16.90) between 6-24 hours, 9 patients (%12.68) between 24-48 hours and 16 patients (%22.53) more than 48 hours after the trauma were admitted to the clinic. Patients were examined in three groups according to traumatized area: 41 patients (%57.75) with corneal, 11 patients (%15.49) with scleral and 19 patients (%26.76) with corneoscleral injury. Patients were examined in 2 groups according to reparation type: 21 patients (%29.58) treated with primary and 50 patients (%70.42) treated with secondary surgery.25 patients (%35.21) were with blunt and 46 patients (%64.79) were with penetrating injury.