Pediatrik lens cerrahisi yapılan olgularda klinik sonuçlarımız
Our clinical outcomes in pediatric lens surgery cases
- Tez No: 902646
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ALTINKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Pediatrik lens cerrahisi yapılan olguların cerrahi endikasyonlarının ve postoperatif sonuçlarının incelenmesi Gereç ve Yöntem: İstanbul Tıp Fakültesi, Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda 2015-2023 yılları arasında pediatrik lens cerrahisi geçirmiş olgular operasyon sırasındaki yaşlarına göre 3 gruba ayrıldı. Operasyon sırasındaki yaşı 0-24 ay olan olgular grup I, 25-83 ay olanlar grup II, 84 ay ve üzeri olanlar grup III olarak isimlendirildi ve kayıtları retrospektif olarak incelendi. Önce tüm lens cerrahisi geçirmiş 127 hastanın 192 gözünün, başvuru sırasındaki sistemik ve oftalmolojik anamnezi, muayene bulguları, biyometrik ölçümleri, lens cerrahisi endikasyonları ve postoperatif refraksiyon dağılımı 3 grup arasında karşılaştırıldı. Daha sonra, en sık ameliyat endikasyonu katarakt olduğu için gruplar arasında sadece katarakt cerrahisi geçiren 112 hastanın 170 gözü; aynı şekilde yaş dağılımına göre 3 gruba ayrıldı. 0-24 ay olan olgular grup I-a, 25-83 ay olanlar grup II-a, 84 ay ve üzeri olanlar grup III-a olarak adlandırıldı. Postoperatif komplikasyonlar, göz içi lensi (GİL) varlığı ve ek cerrahi varlığı yönünden karşılaştırıldı. Grup III-a'nın preoperatif ve postoperatif en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) karşılaştırıldı. Bulgular: Pediatrik lens cerrahisi geçirmiş toplam 127 hastanın 62'si ( %48,82) unilateral, 65'i (%51,18) bilateraldi (p=0,86).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the surgical indications and postoperative outcomes of pediatric lens surgery cases. Materials and Methods: At the Istanbul Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology, cases from 2015 to 2023 who underwent pediatric lens surgery were retrospectively reviewed and categorized into three age-based groups. Patients aged 0-24 months were classified as group I, those aged 25-83 months as group II, and those 84 months and older as group III. The study first compared the systemic and ophthalmological histories, examination findings, biometric measurements, surgical indications and postoperative refractive outcomes of 192 eyes from 127 patients across these groups. Subsequently, the analysis focused on 170 eyes from 112 patients who underwent cataract surgery, also divided into three subgroups based on age at the time of surgery: Group I-a, group II-a, and group III-a. Postoperative complications, presence of intraocular lens (IOL) and additional surgeries were compared among these groups. Preoperative and postoperative best-corrected visual acuity (BCVA) of group III-a was also compared. Results: Of the 127 pediatric lens surgery cases, 62 (48.82%) were unilateral and 65 (51.18%) bilateral (p=0.86).