Demir eksikliği anemisi ve β talasemi minörde ısı şok proteinleri
Heat shock proteins in iron deficiency anemia and β thalassemia minor
  1. Tez No: 408223
  2. Yazar: HASAN ULUSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BİNNUR ERBAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Isı şok proteinleri tüm ökaryotik ve prokaryotik hücrelerde bulunan moleküler şaperon işlevi olan bir protein grubudur. Büyüme faktörlerinin bulunmayışı, hipoksi, DNA hasarı, sitotoksik ilaçlar, hücre ölümü sinyalleri, toksik ve oksidatif stres Hsp ifadesini arttırır. Bu araştırmada her ikisi de hipokrom mikrositer anemiler olan DEA ve β talasemi minörde ve sağlıklı gruplarda EPO ekspresyon ve/veya salınımında teorik olarak ilişkisi bulunan Hsplerin düzeylerinin araştırılması ve EPO ve hepsidin düzeyleri ile olası ilişkilerinin gösterilmesi amaçlandı. Bu çalışmada DEA olan 84 çocuk, β talasemi minörlü 20 ila yaş ve cinsiyet uyumlu 45 sağlıklı çocuk dahil edilmiştir. Kan örneklerinde Hsp60, Hsp70, Hsp90, EPO ve hepsidin düzeyleri ELISA yöntemi kullanılarak ölçüldü. Üç grup arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,051). Hsp60, DEA grubunda β talasemi minör ve kontrol grubuna kıyasla daha yüksek bulundu. Hsp90, DEA grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu. EPO DEA ve β talasemi minör grubunda kontrol grubuna kıyasla daha yüksek bulundu. Hsp70 ve hepsidin düzeyleri hasta-kontrol grupları arasında farklılık göstermemektedir. Hsp60 ve Hsp90 düzeylerinin EPO düzeylerinden bağımsız olarak DEA'de yüksek olmasından dolayı düzenlemenin hipoksi ve aneminin derecesi ile değil demir eksikliği ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Hsp60'ın apoptotik özellikleri iki anemi grubu arasındaki RBC sayı farkına etkili bir faktör olabilir.
Özet (Çeviri)
Heat shock proteins, found in all eukaryotic and prokaryotic cells, are a group of proteins, has molecular chaperone function. Hypoxia, DNA damage, cytotoxic drugs, cell death signals, toxicity, oxidative stress and absence of growth factors may lead to increased expression of Hsp. In the present study, it was aimed to investigate the levels of Hsp theoretically related with EPO expression and/or secretion and the relationship between hepcidin levels and EPO in the patients with IDA and β-thalassemia minor which both are hypochromic microcytic anemia and healthy group. 84 children with IDA, 20 children with β-thalassemia minor and 45 healthy children matched in terms of age and sex were included to the present study. The levels of Hsp60, Hsp70, Hsp90, EPO and hepcidin were measured by ELISA method. Significant difference was not recorded among three groups in terms of age and gender (p> 0.051). Hsp60 was higher in the IDA group compared to the β-thalassemia minor and control groups. Hsp90 was significantly higher in IDA compared to the control group. EPO was higher in IDA and β-thalassemia minor groups compared to the control group. Hsp70 and hepcidin levels did not differ between patients and control group. It is thought that regulation of Hsp70 and Hsp90 aren't associated with the degree of hypoxia and anemia, they are associated with iron deficiency because Hsp60 and Hsp70 levels are higher independently EPO levels in IDA. Apoptotic properties of Hsp60 can be an effective factor for RBC count difference between two groups of anemia.