Kronik hepatit C'li hastalarda tedaviye yanıt ile serum 8-OHDG düzeyleri ve demir metabolizma parametreleri arasındaki ilişki
The association between treatment response of hepatitis C patiens with serum 8-OHDG levels and iron metabolism parameters
  1. Tez No: 408222
  2. Yazar: ENGİN ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Ş.NUR AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kronik hepatit C virus (HCV) infeksiyonları artmış reaktif oksijen türleri (ROT) üretimi ile ilişkilidir. 8-Hidroksi deoksiguanozin (8-OHdG), ROT'un DNA'da yaptığı oksidatif baz hasar ürünlerinden en sık karşılaşılanıdır. Interferon (IFN) tedavisinin kronik hepatit C li hastalarda hepatoselüler karsinoma(HSK) insidansını düşürdüğü ileri sürülmektedir. Bizde bu çalışmada IFN tedavisi alan kronik hepatit C'li hastalarda 8-Hidroksideoksiguanozin (8-OHdG) düzeylerinin tedaviye yanıtı belirleyen bir belirteç olup olamayacağını araştırdık. Bunun için IFN tedavisine yanıt veren, yanıt vermeyen ve nüks eden hasta gruplarındaki 8OHdG düzeylerini ve bunun demir, demir bağlama ve ferritin düzeyleriyle ilişkisini araştırdık. 60 hasta 21 sağlıklı gönüllü olmak üzere 81 olgu çalışmaya dahil edildi. Hastaların hepsi HCV-RNA pozitiflikleri 6 aydan uzun süren hastalardı. Hastalar üç gruba ayrıldı; 1.grup tedaviye yanıt veren hastalar (n=25), 2.grup tedaviye yanıt vermeyen vakalar (n=19), 3. grup nüks eden vakalar (n=16) idi. Tedavi kriterlerine uyan hastalara PEG-İnterferon 48 hafta olarak uygulandı. Tedavi süresince her ay ve tedavi bitiminde HCV –RNA değerleri ve rutin parametreler değerlendirildi. Serumda 8-OHdG, demir, demir bağlama kapasitesi, ferritin, gama-glutamil transaminaz (GGT), alanin transaminaz (ALT), alkalen fosfataz (ALP), aspartat transaminaz (AST), albümin, total protein değerleri tayin edildi. HCV-RNA düzeyleri PCR yöntemiyle, 8-OHdG ELISA ile diğer testler standart laboratuvar ölçüm teknikleri ile çalışıldı. 8-OHdG açısından gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p=0,104). Demir ve ferritin miktarları HCV'li gruplarda artmış olmakla birlikte bu artış anlamlılığa ulaşmadı (demir ve ferritin için p=0,152,p=0,082). Demir bağlama kapasiteleri arasında da yine anlamlı fark yoktu. (p=0,267) Albümin miktarları ise kontrollere göre her üç gruptada anlamlı düzeyde düşüktü. ALT, AST, ALP, GGT enzim düzeyleri HCV'li grupta kontrole kıyasla anlamlı olarak artmış bulundu. Sonuç olarak 8-OHdG serum düzeylerinin IFN tedavisi alan kronik HCV'li hastalarda tedaviye yanıt cevabı üzerinde etkisi bulunmamaktadır. İleri yaş kronik hepatit C'nin tedaviye yanıt vermemesinde veya nüks etmesinde etkili olabilir. 8OHdG'nin düzeylerini, ferritin, demir ve yaş gibi parametrelerle ilişkisini değerlendirmek için daha geniş popülasyonda ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Chronic hepatitis C virus associates with elevated production of reactive oxygen species (ROS). 8-OHdG is the most common oxidative base damaged products of ROS that is observed in DNA. It is suggested that Interferon (IFN)treatment reduces the incidence of hepatocellular carcinoma (HCC) in chronic hepatitis C patients.In this study we investigated whether 8OHdG levels would be a marker that defines the response under the IFN treatmentin patients with chronic hepatitis C. For this reason, we investigated the associations between 8OHdG levels with iron, iron binding and ferrite levels for the groups, which respondent to IFN, non respondent to IFN and recrudescent patients.81 patients were included in this study (60 patients, 21 healthy). All sick patients have had positive HCV-RNA for more than 6 months. Sick patients were divided into three groups; 1st group was respondent to the treatment (n=25), 2nd group was not respondent to the treatment (n=19), and 3rd group was recrudescent patients (n=16).PEG-Interferon was applied for 48 weeks for the patients with treatment criteria. HCV –RNA values and routine parameters were measured at the end of each month during the treatment and finally at the end of the treatment. Serum 8OHdG levels, iron, iron binding and ferrite levels, gama-glutamil transaminase (GGT), alanin transaminase (ALT), alkaline phosphatase (ALP), aspartat transaminase (AST), albumin, and total protein levels were measured. HCV-RNA levels were measured with PCR method, 8-OHdG was measured with ELİSA method and standard laboratory measurement techniques were used for others. There was not any significant difference in terms of 8-OHdG levels for all groups (p=0,104). Even though iron and ferrite levels elevated in HCV group, a significant elevation was not observed (for iron and ferrite, p values are respectively 0,152, 0,082). Also there was not any significant difference for iron binding capacity (p=0,267). However albumin levels were significantly lower for all three groups. ALT, AST, ALP, GGT enzyme levels were significantly higher in HCV group compared to the control group. As a result 8-OHdG serum levels did not affected the response for patients with chronic hepatitis under the treatment of IFN. However it might have an effect on response to chronic hepatitis not respondent or recrudescent group for elderly patients. Wider populations are mandatory to study interactions between parameters such as; 8OHdG, ferritin, iron levels, and age.