Diyabetik ülser ve tırnak enfeksiyonlarında mantar etkenlerinin araştırılması
Researching of determinants of mycoses in diabetic ulcer and nail infections
- Tez No: 408246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından epidemik hastalıklar grubunda sayılan Diyabetes Mellitus birçok komplikasyonu olan bir hastalıktır. Komplikasyonlarından birisi diyabetik ülserlerdir. Bu çalışmada Mart 2014 - Ekim 2014 tarihleri arasında erişkin Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniği'ne diyabetik ülser ve tırnak enfeksiyonu nedeniyle başvuran ve yatarak takip edilen hastalarda mantar etkenlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda 100 hastadan 159 örnek alınmıştır. Alınan örneklerin 96'sı (%60.4) deri kazıntısı, 32'si (%20.1) tırnak kazıntısı, 29'u (%18.2) yara sürüntüsü, 2'si (%1.3) biyopsi örneği'dir. Örneklerin potasyum hidroksit ile direkt mikroskobik incelemesi yapılarak, Sabouraud dekstroz agar ve Mikobiyotik agar kullanılarak mantar kültürleri yapılmıştır. Kültürde üreyen küf mantarlarının tanımlanması klasik yöntemler ile, maya mantarlarının tanımlanması ise klasik yöntemler yanında otomatize tanımlama sistemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, örnek alınan hastaların 43'ünde (%43) üreme saptanmış, bunların 13'ünde (%30.2) 2 çeşit mantar, 30'unda (%69.8) tek çeşit mantar izole edilmiştir. Örneklerden 18 farklı mantar çeşidi izole edilmiş olup, bunların 6'sı (%33.3) çeşitli dermatofitler, 9'u (%50) non dermatofitler, 3'ü (%16.7) ise maya mantarı olarak belirlenmiştir. Dermatofitlerin 6'sı (%31.5) Trichophyton rubrum, 5'i (%26.3) T. violoceum, 3'ü (%15.8) T. tonsurans, 3'ü (%15.8) Epidermophyton floccosum, 1'i (%5.3) T. mentagrophytes, 1'i (%5.3) T. verrucosum'dur. Non dermatofitlerin 4'ü (%22.2) Fusarium sp., 3'ü (%16.8) Cladosporium sp., 3'ü (%16.8) Penicillium sp., 2'si (%11.1) Aspergillus flavus, 2'si (%11.1) Epicoccum sp., 1'i (%5.5) A. terreus, 1'i (%5.5) Ulaclodium sp., 1'i (%5.5) Acremonium sp., 1'i (%5.5) Fonceae sp.,'dir. Maya mantarlarının ise 14'ü (%73.7) Candida albicans, 3'ü (%15.8) C. parapsilosis, 2'si (%10.5) C. haemulonii'dir. Çalışmaya alınan hastalarda önemli oranda mantar etkenlerinin saptanması, diyabetik ülserlerde mantar etkenlerinin araştırılmasının gerekliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus, which is considered in the group of epidemic diseases by World Health Organization, is a disease with many complications. One of the complication is a diabetic ulcers. In this research, it is aimed that to research the determinants of mycoses in inpatients who were consulted to clinic of adult Endocrinology and Metabolic Diseases due to diabetic ulcer and nail infection, in the days between March 2014 and October 2014. In this research, 159 samples were taken from 100 patients. Ninety six samples of them (60.4%) were skin scrapings, 32 samples of them (20.1%) were nail scraping, 29 samples of them (18.2%) were wound swab and 2 samples of them (1.3%) were biopsy specimen. Fungal cultures were made by direct microscopic examinations of samples with potassium hydroxide, and using sabouraud dextrose agar and mycobiotic agar. While the identification of fungus reproduced in cultures was performed by using classical methods, the identification of yeast fungus was performed by using automated identification system and classical methods. In culture which was made by samples; 18 kinds of determinants of mycose were detected in 43 patients. While 2 kinds of mycoses were isolated in 13 patients (30.2%), one kind of mycose was isolated in 30 patients (69.8%). Several dermatophytes were isolated in 6 of these determinants (33.3%), non dermatophytes were isolated in 9 of these determinants (50%) and yeast fungus was isolated in 3 of these determinants (16.7%). 6 of isolated dermatophytes (31.5%) were Trichophyton rubrum, 5 of isolated dermatophytes (26.3%) were T. violoceum, 3 of isolated dermatophytes (15.8%) were T. tonsurans, 3 of isolated dermatophytes (15.8%) were Epidermophyton floccosum, 1 of isolated dermatophytes (5.3%) was T. mentagrophytes, 1 of isolated dermatophytes (5.3%) was T. verrucosum and. Four of non dermatophytes (22.2%) were Fusarium sp., 3 of non dermatophytes (16.8%) were Cladosporium sp., 3 of non dermatophytes (16.8%) were Penicillium sp., 2 of non dermatophytes (11.1%) were Aspergillus flavus, 2 of non dermatophytes (11.1%) were Epicoccum sp., 1 of non dermatophytes (5.5%) was A. terreus, 1 of non dermatophytes (5.5%) was Ulaclodium sp., 1 of non dermatophytes (5.5%) Acremonium sp., 1 of non dermatophytes (5.5%) was Fonceae sp. and Fourteen of yeast fungus (73.7%) were Candida albicans, 3 of yeast fungus (15.8%) were C. parapsilosis, 2 of yeast fungus (%10.5) were C. haemulonii. The determination of determinants of mycoses in the considerable amounts on the patinets, shows the necessity to research the determinants of mycoses in diabetic ulcers.