DNA virüsü olan epstein barr virüs infeksiyonun tanısında monospot ve ELISA testlerinin karşılaştırılması
The comparison of monospot and ELISA tests on diagnosis of the infection of epstein barr virus which is a DNA virus
- Tez No: 408247
- Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN KARSLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Epstein-Barr Virus (EBV) Herpesviridae ailesine ait olan, dünya genelinde yaygın olarak görülen, orofarinks salgıları ile yakın temas, kan ve kontamine eşyalarla bulaşabilen bir DNA virüsüdür. EBV enfeksiyonları genel itibariyle çocukluk döneminde gelişmekte ve asemptomatik olarak seyretmektedir. Tanısı klinik, hematolojik ve serolojik bulgulara dayanmaktadır. Cytomegalovirus (CMV), Rubella, Toxoplasma gondii enfeksiyonları ve bazı hematolojik malignensiler EBV enfeksiyonlarıyla benzer klinik tablolara yol açabilir. Aynı zamanda bağışıklık sistemi baskılanmış olan hastalarda primer enfeksiyon çoğunlukla şiddetlidir ve ölümcül olabilir. Bu sebeplerden ötürü EBV tanısı son derece önemlidir. Bu çalışmada EBV tanısında kullanılan testlerden Paul-Bunnell Testi (Monospot test-Heterofil Antikor Testi) ve ELISA testinden elde edilen sonuçların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntemler: Çalışmada 2015 yılında Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi'inde EBV şüphesi olan 100 hastanın kan örneği incelemeye alınmıştır. Hastaların yaşları 1-76 arasında değişmekte olup bunlardan 54'ü erkek (%54), 46'sı (%46) ise kadındır. Çalışmada Paul-Bunnell testi ve ELISA testi kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Yapılan çalışmada monospot testi neticesinde 81 olgunun VCA IgG'si pozitif, 15 olgunun VCA IgM'si pozitif, 76 olgunun EBNA IgG'si pozitif, 26 olgunun ise Paul-Bunnell Heterofil Antikoru (PB-HA) pozitif saptanmıştır. Çalışmada kullanılan her iki test açısından cinsiyet ve yaşa göre gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Monospot test sonucunda VCA IgM'i pozitif olan 15 hastanın tamamının ve VCA IgG'si pozitif tespit edilen 81 hastanın tamamı ELISA yöntemi ile de pozitif bulunmuştur. Yine aynı şekilde monospot test ile negatif saptanan hastaların tamamı ELISA yöntemiyle de negatif bulunmuştur. Sonuç: Çalışmadan elde edilen bulgular dikkate alındığında her iki testin sonuçlarının birbiriyle tamamen uyumlu olduğu ve EBV tanısındaki etkinliklerinin aynı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: Epstein-Barr Virus (EBV) belongs to the Herpesviridae family is a DNA virus that widely seen throughout the world and it can be transmitted through close contact, oropharyngeal secretions, blood and contaminated belongings. EBV infections generally emerge in childhood and remain asymptomatic. The clinical diagnosis is based on haematological and serological findings. Cytomegalovirus (CMV), Rubella and Toxoplasma gondii infections and certain haematogical malignancies may cause similar clinical symptoms with EBV infections. In addition, primer infection mostly acute and may be fatal. For these reasons the clinical diagnosis of EBV is very important. In this study, the comparison of the results obtained from Paul-Bunnell Test (Monospot test-Heterofil Antibody Test) and ELISA test is aimed. Methods: In this study, 100 blood samples obtained from the patients with EBV suspicion at Gaziantep University, Şahinbey Research and Application Hospital in 2015 were investigated. The ages of the patients vary between 1 and 76 and 54 of (54%) cases were male and 46 of (46%) were female. Paul-Bunnell test and ELISA test were used in the study. The data obtained from the study was analyzed with SPSS package program. Findings: As a result of the monospot test, 81 cases found as VCA IgG positive, 15 cases found as VCA IgM positive, 76 cases found as EBNA IgG positive, 26 cases found as Paul-Bunnel Heterophil Antibody (PB-HA) positive. No statistically significant difference was found for the two test used in the study according to gender and age. All of the 15 cases found as VCA IgM positive with monospot test also found positive and all of the 81 cases found as VCA IgG positive with monospot test also found as VCA IgG positive with ELISA. In addition, all the patients determined as negative with monospot test also found as negative with ELISA. Conclusion: Considering the results obtained from the comparison of the two tests it has seen that the results of the two tests are coherent with each other and efficiency of these two test is same with each other.