Otofajinin kanserdeki rolü
Role of autophagy in cancer
- Tez No: 408258
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ULAŞLI, DOÇ. DR. BÜLENT ÖZPOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Meme kanseri kadınlar arasında görülen en sık kanser türüdür. Son yıllarda meme kanserinin moleküler biyolojisi, gen ifadelerinin daha iyi anlaşılması yeni teşhiş ve tedavi stratejilerinin geliştirilmesini sağlamıştır. Buna rağmen triple negatif meme kanserinde halen özgün bir tedavi seçeneği mevcut değildir. Otofaji; uzun ömürlü proteinlerin ve organellerin lizozomal enzim aktivitesiyle yıkımını gerçekleştiren hücresel bir süreçtir. Otofaji mekanizmasında oluşan bozuklukların kanser, enfeksiyon, nörodejeneratif hastalıklara neden olduğu gösterilmiştir. Ayrıca otofaji programlı hücre ölümü II olarak tanımlanmıştır. Otofajinin kanserdeki rolü belirsizdir. Otofaji tümör hücrelerinde oksidatif stresi azaltarak, hasarlı organelleri temizleyerek tümör oluşumunu baskıladığı öne sürülmüştür. Buna zıt olarak açlıkta, büyüme hormonu yetersizliğinde, hipoksi gibi koşullarda tümör hücrelerini koruduğu, bu nedenle onkogen olabileceği ileri sürülmüştür. Çalışmamızda meme kanserli 69 hastadan alınan normal ve tümör dokuları kullanılarak otofaji ile ilişkili 63 genin ifadesi RT-PCR tekniği ile araştırılmıştır. Bu genlerin ifadeleri tümör dokularında belirgin olarak azaldığı tespit edilmiştir. Buna ilaveten otofaji geni UVRAG özgün siRNA kullanılarak MDA-MB-231 meme kanser hücre hattında susturulmuştur. UVRAG geninin susturulması sonucunda, hücre canlılığı, koloni oluşumu, invazyon ve hücre göçünün belirgin şekilde azaldığı bulunmuştur. Sonuç olarak otofajinin programlı hücre ölümü II olarak kanser hücresinde önemli bir role sahip olabileceğini ve triple negatif meme kanser tedavisinde yeni terapötik hedef olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common among in women. In recent years, it has led to the development of new diagnostic and therapeutic strategies, a better understanding of gene expression, molecular biology of breast cancer. However, the triple negative breast cancer is not available still specific treatment. Autophagy is a cellular process that destruction of long-lived proteins, organelles with lysosomal enzyme activity. It has been shown that deficient autophagy result in cancer, infection, neurodegenerative diseases. Also, it is referred as programmed cell death II. The role of autophagy in cancer is unclear. It has been suggested that tumor formation is inhibited by autophagy which reduces oxidative stress, recycling damaged organelles. On the contrary, it is suggested that autophagy protects tumor cells under conditions such as starvation, deficiency of growth hormone and hypoxia, so it can be oncogenic. In our study expression of 63 autophagy related gene was investigated by RT-PCR technique, using 69 normal and tumor tissues in breast cancer patients. It was found that the expression of this gene were significantly lower than tumor tissue. In addition, UVRAG was silenced in MDA-MB-231 breast cancer cell line using specific siRNA. It was found knockdown of UVRAG decreased markedly cell proliferation, colony formation, invasion and cell migration. As a result, it is thought that autophagy may play an important role in cancer cell as programmed cell death II and, potentially, be used as a new therapeutic target for triple breast cancer treatment.