Motesanibin A2780 ovaryum kanseri hücre serisinde SIRT1/Nrf2 sinyal yolağı üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation effects of motesanib on the SIRT1/Nrf2 signaling pathway in the A2780 ovarian cancer cell line
- Tez No: 965999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Eczacılık ve Farmakoloji, Biochemistry, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
A2780, tedavi edilmemiş bir hastanın over endometrioid adenokarsinoma tümöründen oluşturulmuş bir ovaryum kanseri hücre hattıdır. Bu hücre hattı epitelyal morfolojiye sahiptir. Sirtuinler, NAD+ bağımlı deasetilaz sınıfına ait olup, yararlı etkileri olan enzimlerdir. SIRT1 deasetilasyon ile hücre farklılaşması, apoptoz, otofaji, metabolizma ve inflamasyon gibi patofizyolojik süreçleri etkiler. Nükleer faktör-eritroid 2 ilişkili faktör 2 (Nrf2), oksidatif stres tarafından aktive edilen ve bir dizi antioksidan koruyucu proteinin kodlanmasını arttıran ve hücrelerde redoks koşullarının düzenlenmesini destekleyen bir transkripsiyon faktörüdür. SIRT1 ve Nrf2'nin kanserdeki rolü henüz net olarak anlaşılamamıştır. SIRT1, Nrf2'yi deasetile eder ve antioksidan enzimlerin üretimi yoluyla reaktif oksijen türlerini (ROT) azaltmasına katkıda bulunur. Motesanib, VEGFR-1, 2 ve 3, PDGFR ve Kit reseptörlerinin güçlü bir inhibitörüdür. Anti-anjiyojenik bir tirozin kinaz inhibitörüdür. Hem in vitro hem de in vivo ortamda güçlü bir antitümör etkisi sergiler. Kolorektal kanser, küçük hücreli olmayan akciğer kanseri, meme kanseri gibi kanserlerde etkisi belirlenmiştir. Çalışmamızda, motesanibin A2780 ovaryum kanseri hücre serisinde SIRT1/Nrf2 sinyal yolağı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. A2780 ovaryum kanseri hücre serisinde, motesanib, 5-20μM konsantrasyon aralığında 72 saatlik inkübasyonun sonunda hücre canlılığını anlamlı olarak azaltmıştır. 0,625-2,5 μM konsantrasyon aralığında hücre canlılığını anlamlı olarak etkilememiştir. 10 μM ve 20 μM motesanibin 72 saatlik inkübasyonun ardından SIRT1 ve Nrf2 protein düzeyleri ve redükte glutatyon düzeylerinde herhangi bir anlamlı etkisine rastlanılmamıştır. Motesanib, 10 μM konsantrasyonda SIRT1 ve SCD mRNA ekspresyonunu ve 10 ve 20 μM konsantrasyonlarda SREBP1c mRNA ekspresyonunu anlamlı olarak azaltmıştır. Motesanibin 10 ve 20 μM dozlarda mitokondriyel kütle üzerindeki etkisi incelendiğinde, mitokondriyel kütleyi anlamlı olarak azalttığı belirlenmiştir. Bu çalışma ileride yapılacak çalışmalar için yol gösterici olacaktır
Özet (Çeviri)
A2780 is an ovarian cancer cell line derived from an endometrioid adenocarcinoma tumor of an untreated patient. This cell line exhibits epithelial morphology. Sirtuins belong to the class of NAD⁺-dependent deacetylases and are enzymes with beneficial effects. Through deacetylation, SIRT1 influences various pathophysiological processes such as cell differentiation, apoptosis, autophagy, metabolism, and inflammation. Nuclear factor erythroid 2–related factor 2 (Nrf2) is a transcription factor activated by oxidative stress, which enhances the expression of a range of antioxidant and protective proteins and supports the regulation of redox conditions in cells. The role of SIRT1 and Nrf2 in cancer has not yet been clearly understood. SIRT1 deacetylates Nrf2 and contributes to the reduction of reactive oxygen species (ROS) through the production of antioxidant enzymes. Motesanib is a potent inhibitor of VEGFR-1, -2, and -3, PDGFR, and Kit receptors. It is an anti-angiogenic tyrosine kinase inhibitor. It exhibits strong antitumor effects both in vitro and in vivo. Its efficacy has been identified in cancers such as colorectal cancer, non-small cell lung cancer, and breast cancer. In our study, the effects of motesanib on the SIRT1/Nrf2 signaling pathway in the A2780 ovarian cancer cell line were investigated. In the A2780 ovarian cancer cells, motesanib significantly reduced cell viability at concentrations ranging from 5 to 20 μM after 72 hours of incubation. At concentrations ranging from 0.625 to 2.5 μM, it did not significantly affect cell viability. Following 72 hours of incubation with 10 μM and 20 μM motesanib, no significant effects were observed on SIRT1 and Nrf2 protein levels or reduced glutathione levels. Motesanib significantly reduced the mRNA expression of SIRT1 and SCD1 at 10 μM concentration and significantly reduced SREBP1c mRNA expression at 10 and 20 μM concentrations. When examining its effects on mitochondrial mass at doses of 10 μM and 20 μM, it was determined that motesanib significantly reduced mitochondrial mass. This study will serve as a guide for future research.