Bornitrür ve hidroksiapatit emdirilmiş Scaffold veya otogreft kraniyoplastisi ile kraniyotomi defektinin rat beyin parankimine etkilerinin karşılaştırılması
Bornitr and hydroxyapatite comparison autograft cranioplasty impregnated with Scaffold or defects craniotomy of the rate brain parenchyma effect
  1. Tez No: 408270
  2. Yazar: ÖZKAN ARABACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜRTEZA ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, bornitrür-hidroksiapatit emdirilmiş scaffold veya otogreft kraniyoplastisi ile kraniyotomi defektinin rat beyin parankimine etkileri biyokimyasal ve histolojik karşılaştırmalı olarak değerlendirildi. Çalışmamızda deney hayvanı olarak toplam 60 adet Albino Wistar cinsi erkek sıçan kullanıldı. Her grupta 10 adet olmak üzere 6 gruba ayrıldı. Genel anestezi uygulamasından sonra gruplardaki deneklerin parietal kemiklerinin merkezinden 8 mm çapında defektler oluşturuldu. Defektlere otogreft , BN (Bor Nitrür), HA (Hidroksiapatit) ve PLGA (poli-laktit ko-glycolideasid) emdirilmiş scaffoldlar yerleştirildi ve 1ay boyunca iyileşmeye bırakıldı.4 hafta sonunda tüm gruplardaki hayvanların kalvarial kemikleri implant ile beraber dikkatlice çıkarıldı. Biyokimyasal ve histolojik inceleme için defektli bölgedenbeyin parankim örnekleri alındı. Antioksidan enzim düzeylerinin ölçümlerini içeren biyokimyasal analizlerde kontrol grubu ile karşılaştırıldığında deney grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlendi. Bütün grupların parankim hasarı açısından histopatolojik bulguları değerlendirildiğinde, en az hasarın otogreft grubunda olduğu, daha sonraki sıralamanın HA ve BN, PLGA Scaffold ve defekt grubu olduğu belirlendi. Postoperatif dönem süresince elde ettiğimiz bulgular ışığında sonuç olarak BN 'ün kraniyoplasti uygulamalarında alternatif bir sentetik greft materyali olarak kullanılabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
This experiment was conducted to evaluate the effects of boron nitride-hydroxyapatite impregnated scaffold or the craniotomy defects caused by the autograft cranioplasty rat brain parenchyma biochemical and histological parameters. Albino Wistar male rats were divided into 6 groups, each consisting of 10 rats. After administration of general anesthesia a bone defects (8 mm diameter) was created the parietal bone. Defects was applied with autograft, boron nitride, hydroxyapatite and PLGA containing scaffolds and them were allowed to recover for 1 month. Calvarial bones of animals in all groups were removed with implants after 4 weeks. Brain parenchyma tissue from defective region were taken for biochemical and histological examination. Antioxidant enzyme levels were different across the study groups.Postoperative period,histological data revealed at least damage and autograft provided for parenchyma damage.Compared with other grafts, BN may be an alternative bone synthetıc graft in neurosurgery applications.