Ratlarda kalvarial defekt modelinde bor nitrür ve/veya hidroksiapatitli scaffold uygulamasının kemik rejenerasyonuna etkileri
The effects of scaffold embedded BN and/or ha nano particules on bone regeneration in rat calvarial defect model
  1. Tez No: 396360
  2. Yazar: MUHAMMED YAYLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ HALICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı konsantrasyonlarda Bor nitrür ve/veya hidroksiapatit içeren PLGA scaffoldlarının sıçanlardaki kalvarial kemik defekti üzerinde etkilerini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Çalışma grup başına 20 dişi sıçan olacak şekilde gerçekleştirildi. Sağlıklı hayvanlar kontrol grubu olarak kullanıldı (Grup 1). Anestezi altında ratlara kritik derecede (8 mm çapında) kalvarial defekt oluşturuldu. Farklı konsantrasyonlarda BN-HA içeren PLGA scaffoldlar defektli alana yerleştirildi ve cerrahi alan kapatıldı. Bir grupta defekt oluşturuldu ancak PLGA uygulaması yapılmadı (Grup 2).Operasyondan sonraki 2, 4 ve 8. Haftalarda bilgisayarlı tomografi görüntüleri çekilen gruplardan 4. ve 8.haftalarda doku örnekleri toplandı. Bulgular: Operasyondan sonraki 4. Haftalarda Defekt, PLGA, %10HA ve %10BN gruplarında herhangi bir iyileşme izlenmezken %2,5BN ve %5BN gruplarında iyileşme gözlendi. Ancak 8. Haftada defekt grubu hariç diğer gruplarda iyileşme gözlenirken özellikle 2,5%BN içeren gruplarda daha iyi iyileşme bulguları mevcuttu. Real Time PCR analizlerinde OPN, ALP, Runx2 ve BMP-2 gibi bazı kemik iyileşme parametreleri incelendi. %2,5BN içeren gruplarda diğer gruplara göre daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Histopatolojik incelemeler de BT bulgularını ve Real Time PCR bulgularını destekler niteliktedir. Sonuç: Bu çalışma BN ve/veya HA içeren PLGA skaffoldlarının sıçanlarda kalvarial kemik iyileşmesini artırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study investigated PLGA scaffolds including different concentrations of Bornitrür and/or Hidroxiopatite on calvarial bone defect in rats. Materials and Methods: This study performed in 20 female rats groups. Heathy ones were control rats (Group 1). Under anesthestics conditions critical size (8 mm diameter) calvarial defect induced in rats. PLGA scaffolds containing different concentrations of BN+HA located in defected area. In one group defect induced but no PLGA applied (Group 2). At the 2st, 4nd and 8th week after operation, Computed tomography images obtained and tissue samples collected 4nd and 8th weeks. Results: In 4nd week after operation any healing could not recognized in Defect, PLGA, %10HA and %10BN groups but healing observed in %2.5BN groups. At the 8th week healing observed in all groups (except for Defect group) especially better healing results observed in %2.5BN groups. In Real Time PCR analyses, OPN, ALP, Runx2 and BMP-2 investigated. %2.5BN groups exerted better results when compared other groups. In addition, histopathological analyses were supporting our CT and Real Time PCR results. Conclusions: This study showed that PLGA scaffolds containing BN and/or HA significantly increased bone healing in critical sized calvarial defects in rats.