Hidroksiapatit (HA) -hekzagonal bor nitrür (hBN) kompozitlerin elektroforetik birikim yöntemi (EPD) ile metal implantların kaplanması
Coating of hydroxyapatite (HA) -hexagonal boron nitride (hBN) composites via electrophoretic deposition (EPD)method on metal implants
  1. Tez No: 588723
  2. Yazar: MERVE GEÇGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN AY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Hidroksiapatit (HA), mükemmel biyouyumluluk ve biyoaktivite özelliklerine sahip olduğundan ve iskelet sistemimizin sert dokusu ile kimyasal ve yapısal benzerliğinden ötürü biyomalzeme olarak kullanılan Ca-P esaslı bir biyoseramiktir. Hekzagonal bor nitrür (hBN), oksit olmayan seramikler sınıfında olup, düşük yoğunluk, düşük dielektrik sabiti, yüksek ısıl iletkenlik mükemmel kimyasal kararlılık gibi sahip olduğu kendine özgü fiziksel ve kimyasal özellikler nedeni ile elektronik, optik ve mekanik uygulamalarda kullanılmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda biyouyumlu ve sitotoksik olmadığı belirtilmektedir. Bu çalışmada, nano HA ve nano hBN kompozit tozları elektroforetik birikim (Elecrophoretic Deposition-EPD) yöntemi kullanılarak titanyum (Ti), Ti6Al4V alaşımı ve paslanmaz çelik altlıklar üzerine biriktirilmiştir. Altlık ile kompozit kaplama arasında iyi bir yapışma, homojen ve çatlaksız kaplama yüzeyleri elde etmek için farklı süspansiyon ve süreç parametreleri incelenmiştir. Farklı bileşimlerde hBN içeren kompozit kaplamalar homojen ve çatlaksız olarak tüm altlıklarda elde edilmiştir. Kaplamaların yapışma testleri ASTM D3359-09-B standardına göre yapılmış ve bu standarda göre sınıflandırılmıştır. Kompozit kaplamalar kabul edilebilir yapışma mukavemeti göstermiştir. Kaplamaların Ti'un korozyon direncini artırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hydroxyapatite (HA) is a Ca-P based bioceramic which is used to the virtue of having excellent biocompatibility and bioactivity properties and chemical and structural resemblance with inorganic part of the human skeletal system. Hexagonal boron nitride (hBN) is among the non-oxide ceramics class and is used in the electronic, optical and mechanical applications by reason of having specific physical and chemical properties like low density, low dielectric constant, high thermal conductivity, and remarkable chemical stability. In recent studies, its biocompatibility and non-cytotoxicity have stated. In this study, HA-BN composites in varying concentrations have deposited on the titanium (Ti), Ti6Al4V and stainless steel (SS) substrates by using electrophoretic deposition (EPD) method. The suspension and the process parameters have investigated to obtain a homogeneous, crack-free and good adhesion between the coating and substrate. The homogeneous and crack-free composite coatings containing various amounts of hBN have obtained. Adhesion tests were performed and classified using ASTM D3359-B. The composite coatings showed excellent adhesion strength to the substrates. The corrosion resistance of the composite coatings was found to be increased compared to pure Ti.