İstanbul ilindeki safkan yarış atlarının trakeal yıkama sıvılarında inflamatuvar solunum yolu hastalığının etiyolojisinde rol oynayan mycoplasma türlerinin varlığının araştırılması
Investigation of the presence of mycoplasma species as the etiologic agents of inflammatory airway diseases in thoroughbred racehorses in Istanbul province
- Tez No: 408308
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE YAKUT ÖZGÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu doktora tez çalışmasında, atlarda İnflamatuvar Solunum Yolu Hastalığına (İSYH) neden olduğu belirtilen Mycoplasma equirhinis ve Mycoplasma felis' in varlığı ile atların alt solunum yollarında bulunan diğer Mycoplasma spp.' lerin varlığı Türkiye' de ilk kez araştırıldı. Türkiye Jokey Kulübü İstanbul Veliefendi Hipodromu Yarış Atları Hastanesi Polikliniği' ne İSYH bulguları ile başvuran 111 safkan İngiliz ve Arap yarış atından endokobik inceleme sırasında trakeal yıkama sıvısı örnekleri, klinik bulguları ile birlikte kaydedilerek toplandı. Kültür ve PCR yöntemleri kullanılarak M. felis, M. equirhinis ve Mycoplasma spp.' lerin varlığı araştırıldı. Yapılan kültür sonucunda 18 (% 16,2) örnekten mikoplazma şüpheli koloniler izole edilirken bu örneklerin tümü PCR ile cins bazında Mycoplasma spp., tür bazında M. equirhinis olarak identifiye edildi. M. felis hiçbir örnekten izole edilmedi. Direkt trakeal yıkama sıvısı örneklerinden etkenlerin varlığının belirlenmesi amacıyla yapılan PCR sonucunda Mycoplasma spp.' ler 66 (% 59,5) örnekte pozitif saptanırken, M. equirhinis 7 (% 6,3) örnekte, M. felis ise 2 (% 1,8) örnekte pozitif saptandı. İstatistiksel değerlendirme sonucunda ise trakeal yıkama sıvılarında Mycoplasma spp., M. equirhinis ve M. felis varlığı ile İSYH klinik bulguları arasında ilişki kurulamadı. Safkan İngiliz atlarında M. felis' in varlığı istatistiksel olarak önemli bulundu.
Özet (Çeviri)
In the present phD thesis study, the presence of Mycoplasma equirhinis and Mycoplasma felis which are determined as the etiological agents of Inflamatory lower airway disease (IAD) in horses, were investigated with the other Mycoplasma spp. for the first time in Turkey. Tracheal wash samples were collected from 111 Thoroughbred English and Arabian horses which were administered to the Jockey Club of Turkey İstanbul Veliefendi Racetrack Horse Hospital with clinical signs of IAD. The clinical signs were also recorded while collecting the samples. The presence of M. felis, M. equirhinis and Mycoplasma spp. were analysed with culture and PCR. As a result of culture Mycoplasma suspected colonies were isolated from 18 (% 16,2) specimens and all these specimens were identified as Mycoplasma spp. with genus specific PCR and M. equirhinis with species specific PCR. M. felis was not isolated from any of the specimens. As a result of PCR used in the detection of the agents directly from samples, Mycoplasma spp. were found positive in 66 (% 59,5) samples while M. equirhinis and M. felis were found positive in 7 (% 6,3) and 2 (% 1,8) samples respectively. As a result of statistical evaluation the presence of Mycoplasma spp., M. equirhinis and M. felis in tracheal wash samples, could not be associated with the clinical symptoms of IAD. The presence of M. felis in thoroughbred English horses was found significant statistically.