Bir devlet üniversitesine bağli hemşirelik fakültesinin kurumsal itibarı
Corporate reputation of the nursing faculty of a state university
- Tez No: 408313
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ BAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu araştırma, bir hemşirelik fakültesinin, sunduğu hizmetler ve diğer kurumsal kimlik öğeleri ve davranışlarının iç ve dış paydaşlar tarafından algılanması sonucu oluşan kurumsal itibarını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, bir devlet üniversitesine bağlı hemşirelik fakültesinin verdiği her türlü hizmet ve olanaklardan dolaylı ya da dolaysız yolla etkilenen tüm iç ve dış paydaşlar oluşturmuştur. Örneklemi ise olasılıksız örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik ve kar topu örnekleme yöntemiyle, kurum iç paydaşlarından seçilen akademisyenler, diğer çalışanlar ve öğrenciler; dış paydaşlardan seçilen, kamu ve özel hastanelerde çalışan mezun ve diğer hemşireler, hastane yöneticileri, fakülte çevresinde bulunan mahalle sakinleri, esnaflar ve lise öğrencileri olmak üzere toplam 46 kişi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, literatürde kurumsal itibarı belirlemeye yönelik kullanılan ölçeklerden yararlanılarak oluşturulan iç ve dış paydaşlar için ayrı hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formlarıyla birebir görüşmeler yapılarak toplanmıştır. Toplanan veriler, içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, duygusal çekicilik, eğitimin niteliği, çalışma ortamı, yönetim ve liderlik tarzı, kurum performansı, yenilikçilik, sosyal sorumluluk olarak yedi kategori altında ana ve alt temalara ayrılmıştır. Araştırma sonucunda, fakültenin kurum itibarı üzerinde iç paydaş algılamalarının çalışma ortamı ve eğitimin niteliği kategorilerinde; dış paydaş algılamalarının ise sosyal sorumluluk, yönetim-liderlik tarzı, ve yenilikçilik kategorilerinde ön planda olduğu görülmüştür. Bu bağlamda, kurum itibarının başarılı bir şekilde yönetilmesinde, başta kurum yöneticileri olmak üzere diğer tüm çalışanların birlikte hareket ederek, paydaşlar tarafından ön plana çıkarılan itibar kategorilerin yeniden gözden geçirilmesi ve diğer tüm kurum itibarına yönelik olumsuzlukların düzeltilmesine yönelik iyileştirme çalışmalarının yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted in an attempt to reveal the corporate reputation that is formed as a result of the perception of services being provided by a nursing faculty and other corporate identity behaviors by internal and external stakeholders. The target population of the study consists of all internal and external stakeholders that are affected by all kinds of services and facilities being provided by the nursing faculty of a state university either directly or indirectly. The sample, on the other hand consists of totally 46 individuals like academicians, other workers and students among the internal stakeholders and graduates and other nurses working at public and private hospitals, hospital managers, neighborhood residents and artisans around the faculty and high school students among the external stakeholders that are selected via the maximum variety and the snowball sampling methods, which are among improbable sampling methods. The study data have been collected via the face-to-face interview with semi-structured interview forms that are formed using the scales that are used to determine the corporate reputation in literature and are prepared separately for internal and external stakeholders. The acquired data have been analyzed with the content analysis method. The study findings are separated into main and lower themes under seven categories as emotional attraction, quality of education, working environment, management and leadership style, corporate performance, innovativeness and social responsibility. As a result of the study, it has been observed that regarding the corporate reputation of the faculty; the internal stakeholder perceptions are effective upon the categories of working environment and quality of education, whereas the external stakeholder perceptions are effective upon the categories of social responsibility, management-leadership style and innovativeness. In this context, regarding the successful management of the corporate reputation, it could be suggested to enable primarily the corporate managers and all other workers to keep company, reevaluate the reputation categories being featured by stakeholders and correct all other negations concerning the corporate reputation.