Epilepsili hastalarda ilaç uyumunun yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi
Examination of effects of drug compliance on quality of life in patients with epilepsy
- Tez No: 455875
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Araştırma; epilepsili bireylerin antiepileptik ilaç tedavisine uyumunun yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı ve uygulandı. Araştırmaya 15.02.2011- 15.12.2011 tarihleri arasında Manisa Devlet Hastanesi Nöroloji polikliniğine başvuran sınırlamalara uygun olarak seçilen 115 hasta alındı (Bir önceki yıl Manisa Devlet Hastanesi nöroloji polikliniğine bir yıllık sürede yaklaşık 150 (N=150) hasta başvurmuştur. Epinfo programında bilinmeyen prevelans %50 alınarak, %5 sapma ve %95 güven aralığında belirlenen en küçük örneklem (n=108) bulunmuştur). Araştırma öncesinde Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilimsel Etik Kurulu?ndan etik kurul onayı ve Manisa Devlet Hastanesi?nden izin alındı. Araştırmaya katılmayı kabul eden tüm hastalara araştırmanın amacı, bilgilendirilmiş gönüllü olur formu kullanılarak açıklandı ve izinleri alınarak veriler toplandı. Araştırmada veri toplanmasının ilk basamağında araştırmacı tarafından hazırlanan hastaları tanıtıcı bilgi formu kullanıldı. Hastalara ilişkin bilgiler hasta dosyasından ve hasta ile yüz yüze görüşülerek elde edildi ve araştırmacı tarafından hazırlanan forma kaydedildi. Tüm hastalara tanıtıcı bilgi formunun yanında Epilepside Yaşam Kalitesi Ölçeği (QOLIE?89 1.0 versiyonu) uygulandı. QOLIE?89 Devinsky ve ark. tarafından geliştirilmiş, geçerli ve güvenilir olduğu gösterilmiştir. 17 yaş ve daha büyüklerinin kendi kendine veya bu konuda bilgilendirilmiş bir yakını eşliğinde ve hatta telefon aracılığı ile uygulanabilecek bir ölçektir. Ölçeğin Türkçe geçerlilik ve güvenirliği Mollaoğlu tarafından yapılmıştır. Ölçek 89 madde ve 17 alt boyuttan oluşmaktadır. Ölçekteki tüm maddeler yüksek yaşam kalitesine 100 puan vermek koşulu 0-100 arasında puanlandırılır. Böylece daha yüksek puan daha yüksek yaşam kalitesini, daha düşük puanda düşük yaşam kalitesini göstermektedir. Bu çalışmada QOLIE?89 Ölçeği?nin Cronbach alfa değeri 0.98 olarak saptandı. Anket formu ortalama 20-25 dk. sürede dolduruldu. Verilerin analizi SPSS (Statistical Package for Social Sciences) versiyon 15.0 paket programında yapıldı. Verilerin normal dağılım gösterip göstermedikleri Kolmogorov Smirnov testi ile incelendi, normal dağılım gösteren verilerin analizinde parametrik yöntemlerden, normal dağılım göstermeyen verilerin analizinde ise non-parametrik yöntemlerden yararlanıldı. Yapılan istatistiksel analizlerde iki grubun karşılaştırılması amacıyla verilerin normal dağılım gösterip göstermemesine bağlı olarak Student t testi veya Mann-Whitney U testi kullanıldı. İkiden fazla grup olduğunda ise yine verilerin normal dağılım gösterip göstermemesine bağlı olarak Tek Yönlü Varyans Analizi veya Kruskal-Wallis testinden yararlanıldı. Tek yönlü varyans analizi ya da Kruskal Wallis test istatistiği sonucunun önemli görüldüğü durumlarda anlamlı farka neden olan grupları belirlemek amacıyla post hoc Tukey ya da Kruskal Wallis'in çoklu karşılaştırma testleri (Mann-Whitney U testi) kullanıldı. Sürekli değişkenlere ait tanımlayıcı istatistiklerde ortalama (minimum-maksimum) ve standart sapma, kategorik verilere ait tanımlayıcı istatistiklerde ise sayı ve yüzde kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Examınation of effects of drug compliance on quality of life in patients with epilepsy The study was planned and performed in order to determine the effect of compliance of individuals with epilepsy with antiepileptic drug therapy on quality of life. 115 patients who applied to Manisa State Hospital, Neurology Clinic selected between 15.02.2011 and 15.12.2011 and selected in accordance with the limitations were admitted to the study (nearly 150 patients (N = 150) applied to Manisa State Hospital, Neurology Clinic in the previous year in a period of one year. The smallest sample (n = 108), determined with the deviation of 5% and the confidence interval of 95%, was found by taking unknown prevalence as 50% in the Epinfo program). The ethical committee approval from Celal Bayar University, Faculty of Medicine, Scientific Research Ethics Committee and permission from Manisa State Hospital were obtained prior to the study. All patients who agreed to participate in the study were given information about the purpose of the study using the informed consent form and data were collected after obtaining their permissions. The patient introductory information form, prepared by the researcher, was used in the first step of data collection process in the study. Information on patients was obtained through patients' files and face to face interviews with patients and recorded in the form by the researcher. In addition to the introductory information form, Quality of Life Scale in Epilepsy was applied to all patients (version 1.0 of QOLIE?89). QOLIE-89 was developed by Devinsky et al. and shown to be valid and reliable. It is a scale that can be applied by those at 17 years old and above themselves and accompanied by a relative informed about this subject and even through telephone. Validity and reliability of the Turkish version of the scale was performed by Mollaoğlu. The scale consists of 89 items and 17 sub-dimensions. All the items in the scale are scored between the scores of 0 and 100 with the condition to score 100 points to the high quality of life. Thus, a higher score indicates higher quality of life and a lower score indicates lower quality of life. Cronbach alpha value of QOLIE?89 Scale was found to be 0.98 in this study. The questionnaire was filled in an average time of 20 to 25 minutes. Data analysis was performed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences), version 15.0 package program. Data was analysed using Kolmogorov-Smirnov test against whether or not the data demonstrated a normal distribution, and parametric methods for analysis of data with a normal distribution and non-parametric methods for analysis of data without a normal distribution were used. Student t test or Mann-Whitney U test was used in the statistical analysis in order to compare the two groups depending on whether or not data demonstrated a normal distribution. The One-way Variance Analysis or Kruskal-Wallis test was used when there were more than two groups again depending on whether or not data demonstrated a normal distribution. The post hoc Tukey or Kruskal-Wallis' multiple comparison tests (Mann-Whitney U test) was used in order to determine the groups causing a significant difference in cases where the result of the One-way Variance Analysis or Kruskal-Wallis test statistic was deemed important. Average (minimum-maximum) for descriptive statistics of the continuous variables and number and percentage for descriptive statistics of the standard deviation and categorical data were used.