Hashimoto tiroiditinde transforming growth factor beta 1 gen polimorfizminin incelenmesi
Investigaton of transforming growth factor beta 1 gene polymorphisms in Hashimoto's thyroiditis
  1. Tez No: 408315
  2. Yazar: SEVGİN DEĞİRMENCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN VURAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Genetik, Biochemistry, Genetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
“Transforming growth factor 1”(TGFβ1) immünosüpresif ve anti-inflamatuar bir sitokindir. TGFβ1, T ve B hücrelerinin aktivasyonunu baskılamakta ve vücudun kendi antijenlerine karşı tolerans sağlamaktadır. TGFβ1'nin düzeyleri genetik kontrol altında olup sinyal peptidin amino asit dizisinin değişmesine neden olan kodon 10 ve kodon 25 polimorfizmleri, bu sitokinin ekspresyon hızını etkilemekte ve otoimmün hastalıkların gelişmesinde etkili olmaktadır. Hashimoto tiroiditi (HT) popülasyonun % 18' inde görülen bir otoimmün tiroid hastalığıdır. HT' lı hastalarda tiroid bezinde görülen yaygın lenfosit infiltrasyonu ve vücudun kendi-tiroid antijenlerine karşı intolerans gelişmesi, tiroid hücrelerinin harabiyetine ve tiroid fonksiyon bozukluğuna yol açmaktadır. Bu bilgilerin ışığında amacımız, HT tanısı konmuş hastalarda kodon 10 (c.869T>C) ve kodon 25 (c.915G>C) polimorfizmleri ile HT arasındaki ilişkiyi incelemek ve genotipler ile hastalığın bazı klinik ve laboratuvar belirtileri arasında bir bağlantı olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmamızda HT tanısı konmuş 178 hasta ve 197 sağlıklı kişi incelendi. Her iki grupta kodon 10 (c.869T>C) ve kodon 25 (c.915G>C) polimorfizmlerinin genotip ve allel dağılımları“restriction fragment length polymorphism”(RFLP)-PCR ile saptandı. Çalışmamızda kontrol grubu ve HT hastalarında kodon 10 (c.869T>C) genotip ve allel dağılımlarının istatistiksel bir fark göstermediği saptandı. Buna karşılık, HT' de ilk kez incelenen kodon 25 (c.915G>C) polimorfizmi sonuçlarına göre, HT hastalarında C alleli sıklığının G alleline göre yaklaşık 2 kat, CG genotinin GG' ye oranla 2.5 kat fazla hastalık riski ile ilgili olduğu bulundu. Ayrıca, CG heterozigot HT hastalarında TSH düzeylerinin GG genotipine göre daha yüksek olduğu bulundu. Sonuç olarak, diğer çevresel ve genetik faktörlerle birlikte, TGFβ1 kodon 25 polimorfizminin HT gelişmesi için bir risk faktörü olabileceği ve bu polimorfizmin yüksek TSH düzeyleri ile bir ilişki gösterdiği bulundu.
Özet (Çeviri)
“Transforming growth factor 1”(TGFβ1) is a immunosuppressive and anti-inflammatory cytokine. TGFβ1 suppresses the activation of T and B cells and provides tolerance to self- thyroid antigens. TGFβ1 levels are under genetical control. Polymorphisms at codons 10 and 25, related with changes of amino acid sequence of signal peptide, affect the expression rate of this cytokine and there is a relationship with many autoimmune diseases. Hashimoto's thyroiditis (HT) is an autoimmune thyroid disease seen in 18% of population. There is a heavy lymphocyte infiltration and loss of tolerance to self-thyroid antigens in HT patients, leading to progressive destruction of thyrocytes and thyroid dysfunction. According to this information, the aim of the present study was to investigate the relationship between polymorphisms at codons 10 (c.869T>C) and 25 (c.915G>C) of TGFβ1 gene and HT, as well as some clinical/laboratory parameters of HT. One hundred seventy eight patients with HT and 197 healthy controls were included in the study. The genotype and allele frequencies of polymorphisms at codon 10 and 25 in both groups were assayed by using PCR-restriction fragment length polymorphism (RFLP). There was no notable risk for HT afflicted by codon 10 (c.869T>C) polymorphism of TGFβ1 gene. Regarding polymorphism at codon 25 (c.915G>C), the C allele frequency was almost 2-fold increased in HT patients according to controls, and there was an 2.5-fold increased disease risk in CG genotype when compared to GG. In addition, TSH levels in CG heterozygous patients were increased in comparison with GG genotype. As a conclusion, we suggest that the polymorphism at codon 25 of TGFβ1 gene interacting with other genetic and environmental factors may be related with increased susceptibility to HT and higher TSH levels.