ATP biyoluminesans hijyen monitor sisteminin performansının klasik mikrobiyolojik metot (SWAP) ile karşılaştırmak suretiyle ölçülmesi
Evaluation of the performance of ATP bioluminescense hygiene monitoring system by comparing with conventional microbiological method (SWAP)
- Tez No: 408316
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE ÖZGEN ARUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Gıda işletmelerinde uygun bir hijyen prosedürünün uygulanması ve etkinliğinin doğrulanması gıda güvenilirliğini sağlamanın önemli şartlarından biridir. Bu nedenle, araştırmacılar, kuruluşların üretim prosesindeki rutin hijyen doğrulama gereksinimlerinin karşılanması için hızlı ve güvenilir alternatif metotların geliştirilmesine yönelmiştir. ATP biyoluminesans hijyen görüntüleme metodu hızlı ve kolay uygulanabilir olması nedeniyle geniş bir kullanım alanı bulmuştur. Bu tez çalışmasında, ATP biyoluminesans metodunun performansı ve uygulanabilirliği, klasik metot ile karşılaştırılarak incelenmiştir. Bunun için, paslanmaz çelik yüzeyler dört farklı mikroorganizmanın yüksek, orta ve düşük olmak üzere üç farklı kontaminasyon seviyesi ile kirletilmiş ve buralardan elde edilen ATP biyoluminesans RLU değerleri ve klasik metot ile sayılan kob değeri karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular metodun performansının mikroorganizma yükü, yüzeydeki kirlilik ve florada mevcut bulunan mikroorganizma türüne göre farklılık gösterdiğini kanıtlamıştır. Buna göre metot fiziksel kir bulunmayan ve yüksek mikroorganizma seviyesinde daha güvenilir sonuçlar vermektedir. İncelenen mikroorganizma türleri içerisinde en anlamlı sonuçlar Salmonella taşıyan yüzeylerden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Application of an appropriate hygiene practice and verification of the practice is a major necessity for food safety. Therefore, researchers put significant effort on development of rapid and reliable alternative methods to meet the requirement of routine hygiene monitoring in food production. ATP bioluminescense hygiene monitoring method is widely accepted in this area due to its rapid results and easy applicability. In this study, the performance and the applicability of ATP bioluminescense method was compared with conventional swabbing method. For this aim, stainless steel surfaces have been contaminated with high, medium and low contamination levels of four different microorganisms. The RLU values recorded with ATP bioluminescense method and the cfu values counted with conventional method were compared. Results indicated that the performance of method has differed for microorganism load, contamination level of the surface and the species of microorganism in the flora. According to our results ATP bioluminescense gives more reliable results in surface which do not have any physical dirth and contaminated with high level of microorganisms. The most reliable results were obtained from Salmonella contaminated surfaces.