Kalsiyum silikat esaslı materyallerin insan pulpa fibroblastları üzerindeki sitotoksik etkilerinin incelenmesi
Investigation of cytotoxic effects of calcium silicate-based materials on human pulp fibroblasts
- Tez No: 408350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT AHMETOĞLU, PROF. DR. AYÇE ÜNVERDİ ELDENİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; insan pulpa fibroblastları üzerinde kalsiyum silikat esaslı yeni bir kuafaj materyali olan Theracal LC ile yine kalsiyum silikat esaslı olan Biodentine, MTA Angelus, iRoot BP Plus materyallerinin sitotoksik etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Gereç ve yöntem: Bu çalışmada, vital pulpa tedavilerinde kullanılan Theracal LC, Biodentine, MTA Angelus ve iRoot BP Plus pulpa kuafaj materyallerinin MTT testi ile sitotoksik etkilerinin ve FACS yöntemiyle apoptotik etkilerinin sonuçları değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the in vitro cytotoxicity of Theracal LC, Biodentine, iRoot BP Plus, MTA Angelus on human pulp fibroblasts. Material and Method: In this research, the effects of pulp capping materials that are being used in vital pulp therapies such as Theracal LC, Biodentine, MTA Angelus, iRoot BP Plus are evaluated. These materials are compared using MTT test to evaluate cytotoxic effects and the results of the effects of apoptosis were evaluated with FACS method.