Daimi keser dişlerde görülen kron kırıklarında farklı takip periyotlarında oluşabilecek komplikasyonların değerlendirilmesi
Evaluation of the complications that can occur at different follow-up periods in crown fractures in permanent incisors
- Tez No: 408365
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA KIZILCI, YRD. DOÇ. DR. MURAT SELİM BOTSALI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Travmatik dental yaralanmalar; sıklığı, genç yaşlarda meydana gelmesi, hastanın ileriki hayatında takibinin devam etmesi ve bu nedenle maliyetin yüksek olması sebepleriyle önemli bir halk sağlığı problemidir. Çalışmamızda kron kırığı olan daimi keser dişlerin etiyolojilerinin değerlendirilmesi, farklı takip periyotlarında görülebilecek komplikasyonların incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: İnönü Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na başvuran, 6-13 yaş aralığında, daimi keser dişinde kron kırığı bulunan bireyler çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar 6 aylık, 1 yıllık ve 2 yıllık kontrolleri yapılanlar olarak 3 gruba ayrılmış ve her grup komplikasyonlar açısından klinik ve radyografik olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Bu çalışmaya 109'u erkek, 48'i kız toplam 157 çocuğun 249 dişi dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 9,47±1,69 yıldır. Travmatik dental yaralanmaların %55,8 oranıyla en çok düşme sebebiyle gerçekleştiği saptanmıştır. Travma sonrası aynı gün hekime başvurma oranı %34,4' dür. Çalışmamızda komplikasyon görülme oranı 6. ayda %28,9, 1. yılda %51,3 ve 2. yılda %63,9 olarak saptanmıştır. En sık karşılaşılan komplikasyon tüm gruplarda pulpa nekrozudur (p0,05). Sonuç: Çalışmamızda kron kırıklarında 2. yıl ve sonraki dönemde pulpa nekrozu (%21,6), dolgu başarısızlığı (%37,3) gibi komplikasyonlarla sık karşılaşılabileceği görülmüştür. Bu nedenle kron kırıklarının IADT' nin takip periyotlarına ek olarak 1 yıl sonrasında da düzenli kontrolleri yapılmalıdır. Diş hekimleri, hasta ve velilerin kron kırıklarının tedavisi ve takiplerinin önemi konusunda bilinçlendirilmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Traumatic dental injuries are important public health problems because of its frequency, occurrence at a young age and the high cost of treatment due to follow-up periods through the patient's life. In this study, it is aimed to evaluate the etiology of crown fractures in permanent incisors and investigate the complications that might occur in different follow-up periods. Material and Method: Individuals; who are within the 6-13 age range with crown fracture of the permanent incisors and consulted to Inonu University Faculty of Dentistry, Department of Pediatric Dentistry; were included in the study. Patients were divided into 3 groups as 6 month, 1 year and 2-year control terms and each group were evaluated clinical and radiographically for complications. Results: Total of 249 teeth belonging to 157 children, 109 boys and 48 girls, were included in this study. The average age of the patients was 9.47 ± 1.69 years. It was observed that fall is the most common reason of traumatic dental injury, with a ratio of 55.8%. The rate of application to the dentist in the same day of the trauma was 34.4%. In our study, the incidence of complications was detected to be 28.9% at 6 months, 51.3% at 1 year and 63.9% at 2 years. The most common complication in all groups was pulp necrosis (p0,05). Conclusion: In our study, it was detected that the complications such as pulp necrosis (21.6%) and filling failure (37.3%) can be frequently observed on the 2nd year or later periods of crown fractures. Therefore, in addition to IADT regular checks, the periodic follow-ups of crown fracture should continue to be done after 1 year. Dentists, patients and their parents must be made conscious about the treatment and the importance of the follow-ups of the crown fracture.