Streptozotosin ile indüklenmiş diyabetik sıçan modelinde metforminin diyabetik nöropati ve bilişsel fonksiyonlar üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of effect of metformin on diabetic neuropathy and cognitive functions in streptozotocin induced diabetic rat model
  1. Tez No: 408364
  2. Yazar: KEVSER TANBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGÜL ALÇİN, PROF. DR. SEDAT YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş/Amaç: Nörodejenerasyon diyabetin en önemli komplikasyonlarındandır. Nörodejenenerasyona bağlı olarak gelişen bilişsel fonksiyon bozuklukları ve periferik nöropati gibi diyabetik komplikasyonların altında yatan mekanizma henüz tam olarak açık değildir. Streptozotosin özellikle memeli pankreasında insülin üreten beta hücrelerinde toksik etki gösteren, doğal olarak oluşan kimyasal bir maddedir. Bu çalışmada diyabetik sıçanlarda metforminin olası nöroprotektif etkilerini araştırmayı amaçladık. Materyal/Metod: 30 adet Wistar albino erkek sıçan kontrol grubu, STZ grubu ve STZ+MET grubu olmak üzere üç gruba ayrıldı. Diyabet oluşturmak için 55 mg/kg STZ intraperitonal olarak uygulandı. Metformin 500 mg/kg dozda altı hafta boyunca her gün oral gavaj yoluyla verildi. Diyabet oluşturulduktan altı hafta sonra sıçanlara Hot-plate analjezi testi ve son haftasında bilişsel fonksiyonların değerlendirilmesi için Morris Water Maze Testi kullanıldı. Siyatik sinir ve hipokampüs dokuları histolojik olarak incelendi. Beyin dokusunda oksidadif stres markırlarından MDA, SOD, GSH, TAS ve TOS düzeylerine bakıldı. Bulgular: Gruplara göre altı haftalık ortalama kan glikoz seviyeleri; kontrol 130±29 mg/dl, STZ 486±120 mg/dl ve STZ+MET 256±36 mg/dl'dir.
Özet (Çeviri)
Background/Aim: Neurodegeneration is one of the most important complications of diabetes. The exact mechanisms underlying neurodegeneration related to diabetic complications such as cognitive deficits and peripheral neuropathy are not clarified yet. Streptozotocin is a naturally occurring chemical that is particularly toxic to the insülin producing beta cells of the pancreas in mammals. In this study, we aimed to investigate the possible neuroprotective effects of metformin (MET) in diabetic rats. Materials and Methods: Thirty male Wistar albino rats were randomly divided into tree groups: Control group, STZ group, STZ+MET group. STZ (55 mg /kg) was administered intraperitoneally to create diabetes. Metformin (500 mg/kg) was administered by oral gavage every day for six weeks. Hot-plate analgesia test was performed to rats six weeks after. Morris Water Maze Test was used to for the assessment of cognitive function in the last week of the test process. Sciatic nerve and the hippocampus tissue was evaluated histologically. Markers of oxidative stress MDA, SOD, GSH , TAS , TOS levels were measured in brain tissue. Results: The average blood glucose levels based on the six weeks groups; Control 130±29 mg/dl, STZ 486±120 mg/dl and STZ+MET 256±36 mg/dl.