Astımlı hastaların akut atak ve stabil dönemlerinde ortalama trombosit hacimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of mean platelet volume at asthmatic patient during the stabil period and acute attack
  1. Tez No: 408366
  2. Yazar: UYSAL DOLAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER TUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç: Astım; genellikle kronik hava yolu inflamasyonu ile karakterize heterojen bir hastalıktır. Hırıltı, nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi, öksürük ve değişken ekspiratuvar hava akımı kısıtlanması ile karakterizedir. Semptomlar epizodik olsa da astımdaki hava yolu inflamasyonu süreklidir. Önceki çalışmalarda astımlı hastalarda birçok inflamatuvar belirteç ve sitokin incelenmiştir. Ortalama Trombosit Hacmi (OTH), trombosit aktivasyonunu gösteren belirteçlerden biridir. Özellikle son yıllarda OTH'nin trombozla seyreden kardiyovaküler hastalıklarda ve malign hastalarda arttığı saptanmıştır. Bu çalışmalara ek olarak birçok kronik inflamatuar hastalıkta, hastalığın aktivitesinin, antiinflamatuvar tedavinin etkinliğinin ve inflamasyonun göstergesi olarak önemli bir rolü olduğu gösterilmiştir. İnflamatuvar hastalıklarda, sistemik inflamasyonun şiddetine bağlı olarak trombositlerin büyüklüğünün etkilendiği ifade edilmiştir. Biz bu çalışmada; astım atağı sırasında ve stabil dönemde OTH ve CRP değerlerinin belirlenmesi, hastalık aktivitesi ile OTH arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Hastanemize başvuran 50 astım atak, 50 stabil astım hastası ve Göğüs Hastalıkları Polikliniğine değişik nedenlerle başvuran muayene ve tetkik sonucu patoloji saptanmayan 40 sağlıklı birey dahil edildi. Herhangi bir sistemik inflamatuar hastalığı olanlar, ciddi anemi veya hematolojik hastalığı olanlar, malignitesi olanlar, kronik karaciğer, kalp veya böbrek hastalığı olanlar, sistemik kortikosteroid, antiinflamatuar veya antikoagülan ilaç kullananlar çalışmaya dahil edilmedi. Verilerin istatistiksel analizinde gruplar arasındaki sayısal parametrelerin karşılaştırılması için t ve One-way-ANOVA testi ve non-parametrik testlerden Many-White U testi ve Kruskal-Wallis H testi, kategorik değişkenlerin karşılaştırılması için ki kare testi kullanıldı. Korelasyon testleri için bivariate Pearson testi kullanıldı. Tüm testlerde istatistiksel anlamlılık olarak p0.05). Sonuç: Sonuç olarak, astımlı hastalarda OTH değerleri ile hastalık aktivitesi arasında istatistiksel anlamlı ilişki saptanmamıştır. Çalışmamızda hasta ve kontrol sayısının az olması nedeni ile astımlı hastalardaki OTH'nin yerinin belirlenmesi için daha fazla sayıda hastayı kapsayan prospektif çalışmaların yapılmasına ihtiyaç olduğu görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Asthma is a heterogeneous disease usually characterized by chronic airway inflammation. It is characterized by wheezing, shortness of breath, tightness in the chest, cough and variable expiratory airway obstruction. Although symptoms are episodic, airway inflammation in asthma is continuous. Previous studies in patients with asthma have been studied in many inflammatory markers and cytokines. Mean platelet volume (MPV) is one of the markers of platelet activation. Especially in recent years MPV was found highest in patients of cardiovascular disease characterized by thrombosis and malignant disease. In addition to these studies in many chronic inflammatory diseases, it has been shown as an important role as an indicator of disease activity, inflammation and the efficacy of anti-inflammatory therapy. In inflammatory diseases, it is stated that the size of platelets affected depending on the severity of systemic inflammation. In this study; we aimed to investigate the determination of CRP and mean platelet volume (MPV) and the relationship between disease activity with mean platelet volume during an asthma attack and stable period. Material and method: This study were included 50 patients with asthma attacks and 50 patients with stable asthma admitted to our hospital and 40 healthy individuals admitted for various reasons and undetected any pathology on examination and investigations to the outpatient Pulmonary Disease unit. Anyone having a systemic inflammatory disease, severe anemia or hematological disease , malignancy, chronic liver disease , heart or kidney disease , using systemic corticosteroids , anti-inflammatory or anticoagulant drugs were not included in the study. T and one way ANOVA test, non- parametric Kruskal- Wallis H and Many- White U test was used for comparison of quantitative parameters between the groups in the statistical analysis of the data. Chi-square test was used to compare categorical variables. Bivariate Pearson's test was used for correlation tests. In all tests the statistical significance of p 0.05). Conclusion: As a result, there was no statistically significant correlation between MPV values with dis ease activity in asthma patients. Because of the small number of patients and controls in our study, we believe that there is need for prospective studies including higher number of patients for determining the location of MPV in patients with asthma.