Mesane karsinomlarında siklin D1, siklin E1, E2F1, Rb ve p27 gen ekspresyonlarının prognostik faktörlerle ilişkisi
Significance of Cyclin D1, Cyclin E1, E2F1, Rb and p27 gene expressions in the prognosis of bladder carsinoma
  1. Tez No: 408368
  2. Yazar: GÜLAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN BORAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Mesane karsinomlarında siklin D1, siklin E1, Rb, E2F1 ve p27 gen ekspresyonlarının prognostik faktörlerle ilişkisi, tıpta uzmanlık tezi, Bolu 2015. Mesane kanseri dünya çapında sık görülen, tekrarlayan kontroller ve tedaviler nedeniyle hasta başına maliyeti en yüksek kanser tipidir. İleri evre tümörler daha agresif seyir gösterir. Elimizdeki mevcut veriler ürotelyal karsinomlarda erken teşhis ve uygun tedavinin önemini vurgulamaktadır. Mesane tümörlerinde hücre siklusunda görev alan genlerde çeşitli anormallikler bulunduğu ve bunların prognostik faktörlerle ilişkili olduğuna dair güçlü kanıtlar mevcuttur. Hücre siklusu ile ilgili markırların kombine kullanımının prognozun belirlenmesi ve hastalarda bireysel tedavi rejimlerinin düzenlenmesinde daha faydalı olacağı gösterilmiştir. Bu çalışmada mesanenin ürotelyal karsinomlarında hücre siklusunda önemli görevleri olan siklin D1, siklin E1, E2F1, Rb (Retinablastom Geni) ve p27 gen ekspresyonlarının grade, stage, proliferatif indeks, rekürrens, progresyon, lenf nodu metastazı gibi prognostik faktörlerle ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışma grubumuz 2004-2013 yılları arasında Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilimdalı tarafından ürotelyal karsinom tanısı verilen 22 adet sistektomi ve 64 adet transüretral rezeksiyon (TUR) materyali olmak üzere toplam 86 adet olgudan oluşmaktadır. Bölümümüz arşivinden hastalara ait uygun bloklar çıkarılarak H&E ve immünohistokimyasal olarak siklin D1, siklin E1, E2F, Rb, p27 ve ki-67 çalışıldı. Çalışma sonucunda yüksek gradeli tümörlerde siklin D1 ve Rb ekspresyonu azalırken, E2F1 ekspresyonunun arttığı görülmüştür. Benzer şekilde kas invazyonu gösteren tümörlerde siklin D1'in düşük eksprese olduğu görülmektedir. E2F1'in grade, rekürrens ve ki-67 proliferatif indeksi ile anlamlı ilişkisi mevcuttur. Elde edilen sonuçlar yüksek E2F1 ekspresyonunun rekürrens ve kötü prognozu tahmin etmede önemli bir belirteç olduğunu göstermektedir. Hücre siklüsundaki birliktelikleri de göz önüne alındığında RB ve E2F1'in bir arada kombine prognostik markır olarak kullanılması daha anlamlı ve belirleyici olacaktır
Özet (Çeviri)
Significance of Cyclin D1, Cyclin E1, E2F1, Rb and p27 gene expressions in the prognosis of bladder carsinoma. Thesis of expertise in Medicine, Bolu 2014. Bladder carcinoma is the common type of cancer in the world, which has the highest cost per patient because of the recurrent controls and treatments. Advanced stage tumours are more aggressive. Present data emphasize the importance of early diagnosis and appropriate treatment in urothelial carcinoma. There are strong evidences about various anomalies in genes assigned in cell cycle and these anomalies has relationship with prognostic factors such as grade and stage. The combined use of markers on cell cycle are shown more useful in the detection of prognosis and regulation of individual treatment regimes of patients. The purpose of this study is to examine the relationship between the gene expressions of cyclin D1, cyclin E1, Rb, E2F1 and p27 which have important roles in cell cycle and prognostic factors such as grade, stage, proliferative index, recurrence, progression and lymph node metastasis. We analyses 86 cases, including 22 cystectomy and 64 transurethral resection material, which was diagnosed with the urothelial carcinoma between the years of 2004-2013 by the Department of Pathology Abant İzzet Baysal University Medical Faculty. Rotine histologial paraffin sctions were obtained and stained with cyclin D1, cyclin E1, Rb, E2F1, p27 and ki-67 as H&E and immunohistochemically. As a conclusion, decreased cyclin D1 and Rb expression and increased E2F1 expression in the high-grade tumors was observed. Similarly, tumors observed muscle invasion expressed decreased cyclin D1. E2F1 is significantly associated with grade, recurrence and Ki-67 proliferative index. The results obtained demonstrate that high E2F1 expression is an important marker for predicting recurrence and poor prognosis. When considered association of Rb and E2F1 in the cell cycle, they will be more significiant and predictive prognostic marker as they combined together.