Esansiyel tremor hastalarında P300 ve CNV değişikliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of P300 and CNV changes in patients with essential tremor
  1. Tez No: 408369
  2. Yazar: ZAKİR KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR EBRU BARCIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Esansiyel tremor (ET) en yaygın hareket bozukluklarından biridir ve uzun bir süre monosemptomatik bir bozukluk olarak kabul edilmiştir. Esansiyel tremor geleneksel olarak saf motor bir hastalık olarak kategorize edilmiş olmakla birlikte, yapılan kesitsel ve uzunlamasına çalışmalar ET hastalarında bilişsel bozukluk olabileceğini göstermiştir. Biz çalışmamızda olaya ilişkin potansiyelleri (OİP) kullanarak, ET hastalarında bilişin psikofizyolojik yönlerini araştırdık. ET'lu 20 hasta ile 20 yaş eğitim ve cinsiyet uyumlu sağlıklı kontrole psikofizyolojik değerlendirme yapıldı. P300 ve Contingent Negative Variation (CNV) değerleri kaydedildi. P300 ve CNV latans ve amplitüdleri değerlendirildi. P300 latanslarında hastalar ve kontroller arasında hiçbir farklılık ortaya çıkmazken, P200-N200 amplitüdü ET grubunda anlamlı olarak düşük bulundu (p=0,012). CNV parametrelerinde Cz elektrotundan kayıtlamada amplitüd ET grubunda anlamlı olarak düşük bulundu (p=0,012). İki grup arasında CNV latanslarında fark gözlenmedi. Sonuç olarak, ET ile kontrol grubu arasında P300 ve CNV parametrelerinde belirgin fark saptanmaması, ET hastalarında hafif bilişsel değişikliklerin olmadığı anlamına gelmemektedir. Bu konuda ET'da bilişsel bozukluklarla ilgili elektrofizyolojik testlerin kullanıldığı daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Essential tremor (ET) is one of the most common movement disorders and has long been considered a monosymptomatic disorder. While essential tremor has traditionally been categorized as a pure motor disease, cross-sectional and longitudinal studies of cognition in ET have been demonstrated that these patients may have cognitive dysfunction. We investigated the psychophysiological aspects of cognition in ET, using event-related potentials (ERPs). Twenty patients with ET and 20 age-education and sex-matched healthy controls underwent a psychophysiological evaluation. P300 components and the Contingent Negative Variation (CNV) were recorded. The latencies and amplitudes of the P300 and CNV were evaluated. P200-N200 amplitude was significantly smaller in the ET group (p=0.012), while no differences emerged between patients and controls in P300 latencies. CNV amplitude was significantly smaller at the Cz electrode in the ET group (p=0.012). No differences were observed between in the two groups in CNV latencies. As a result, P300 and CNV parameters did not show significant differences between in the two groups, does not mean that there aren't mild cognitive changes in ET patients. In this regard, there is a need to further studies using electrophysiological tests related to cognitive changes in ET patients