Erişkin ve adölesan asetabüler displazili hastalarda ganz osteotomisi
Ganz ostetomy for treatment of adult and adolescent acetabular dysplasia
- Tez No: 408386
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAL BİLGİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Şiddetli subluksasyon 2. dekatta, orta düzeydeki subluksasyon 3. Ve 4. dekatta ve hafif subluksasyon 5. Ve 6. dekatta genellikle ağrılı bir hal alır. Erişkin dönemin erken evreleri ile adölesan dönemde semptomatik hale gelmiş olan kalça displazisinin tedavisinde birçok tedavi metodu tanımlanmıştır. Bu tedavi metodlarının çoğu kalça ekleminin korunarak asetabulumum tekrardan şekillendirildiği veya yönlendirildiği pelvik osteotomilerden oluşmaktadır. Haziran 2005 ve Temmuz 2014 tarihleri arasında asetabüler displazi tanısı Ganz osteotomisi operasyonu gerçekleştirilmiş olan toplam 24 hastanın(2 erkek, 22 kadın) 30 kalçası çalışmaya alınmıştır. Hastalar; yaş, artroz derecesi, preoperatif ve postoperatif Harris Kalça Skoru, postoperatif WOMAC, SF-36 skorları açısından karşılaştırıldı. Ayrıca hastalarda preoperatif ve postoperatif asetabüler indeks, sharp açısı, CEA , ACEA, QPAD ölçümleri yapıldı. Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası değerler karşılaştırıldığında iki eş arasındaki farkın anlamlılık testinde asetabüler indeks, Harris Kalça Skoru, sharp açısı, CEA açısı , anterior CEA açısında anlamlı değişiklikler meydana geldi. Radyolojik kriterlerle klinik skorlar arasındakli ilişki pearson korelasyon katsayısına göre değerlendirildi (r) Womac fonksiyonel skorlama ile postoperatif asetabüler indeks açısı arasındaki anlamlı ilişki dışında anlamlı korelasyon görülmedi. Klinik ve yaşam kalitesi değerlendirmelerinin sonuçları dikkate alındığında genç erişkin ve adölasan dönem asetabüler displazi tedavisinde Ganz osteotomisinin memnuniyet verici sonuçları olduğu, klinik skorlar ve radyolojik parametreler üzerinde anlamlı değişikliğe neden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Severe subluxation leads to symptoms in the second decade, moderately subluxated hips become painful in the third and fourth decades, and the least severely subluxated hips become symptomatic in the fifth and sixth decades. In early period of adult ages and adolescent period, a lot of treatment method have been described for treatment of symptomatic acetabular dysplasia. Most treatment methods are pelvic osteotomies that preserving hip joint and with orientating or reshaping acetabulum. Between June 2005 and Jully 2014 30 hips of 24 patients(2 male, 22 female ) were operated of symphomatic acetabular dysplasia. Patient were evaluated for age, degree of arthrosis, preoperative and postoperative Harris Hip Score, postoperative WOMAC and SF-36 score. Additionally preoperative and postoperative acetabular index, sharp ange, CEA, anterior CEA, QPAD was measured and evaluated. Preoperative and postoperative values compared with Pearson's correlation coefficient.(r) There is significant change in acetabular index, Harris Hip Score, sharp angle, CEA and anterior CEA parameters. Relationship between radiological criteria and clinical scores was evaluated with Pearson's correlation coefficient.(r) There is no siginificant relationship out of postoperative WOMAC score and postoperative acetabular index. In conclusion, in regard to clinical results and quality of life results Ganz osteotomy was effective and satisfactory in the treatment of acetabular dysplasia. It was observed that significant improvement both of clinical scores and radiological parametres with Ganz Osteotomy.