Meme kanserli kadınlarda mastektomi sonrası düzenli egzersiz ve izlemlerin fiziksel aktivite ve yaşam kalitesine etkisi
Effects of regular excersise and monitoring on physical activity and quality of life after mastectomy for women with breast cancer
  1. Tez No: 408401
  2. Yazar: PAMUK ASLI NEMLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR TEKİNSOY KARTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırma, meme kanserli kadınlarda mastektomi sonrası düzenli egzersiz ve izlemlerin fiziksel aktivite ve yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Araştırma, Erciyes Üniversitesi Mehmet Kemal Dedeman Onkoloji Hastanesi Ayaktan Kemoterapi Ünitesi'ne Ağustos 2014-Mart 2015 tarihleri arasında gelen ve araştırma kapsamına alınan 31 müdahale, 31 kontrol grubu hasta örneklemi ile oluşturulmuştur. Araştırmada etik kurul onayı ve bilgilendirilmiş yazılı onam alınmıştır. Veriler; hasta tanıtım formu, uluslararası fiziksel aktivite anketi ve meme kanserli hastalarda yaşam kalitesi ölçeği kullanılarak yüzyüze ve telefon ile izlem yöntemleri kullanılarak toplanmıştır. Müdahale grubundaki bireylere araştırmacı tarafından mastektomi sonrası fiziksel aktiviteyi arttırmaya yönelik egzersiz eğitimi verilmiş ve 12 hafta süresince haftada bir kez telefon ile izlem yapılmıştır. İstatistiksel değerlendirmede, Shapiro-wilk, Mardia, Levene, Mann-Whitney U, Wilcoxon Signed Ranks, McNemar ve ChiSquare testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been conducted as a randomized controlled trial in order to determine the effects of regular excersise and monitoring on physical activity and quality of life after mastectomy for women with breast cancer. The study has been researched with two group, Experimental and Control groups with each 31 patients, visited Erciyes University Mehmet Kemal Dedeman Oncology Hospital Outpatient Oncology Unit between August 2014 and March 2015. Ethical Committee Approval and Informed Written Consents have been retrieved. Data has been collected face-to-face and phone monitoring methods by using patient forms, international physical activity survey, and quality of life scala for breast cancer patients. Each patient in experimental group has been trained by the researcher with instrunctions intented to increase physical activity after mastectomy and monitored by phone in every 12 weeks. Shapiro-wilk, Mardia, Levene, Mann-Whitney U, Wilcoxon Signed Ranks, McNemar ve ChiSquare tests have been used for statistical evaluation.